Policie zažádala o vydání mezinárodního zatykače na uprchlé vězně z Borů

Dva trestanci z věznice Bory v Plzni jsou stále na útěku. Do Česka však dorazila zpráva od sestry odsouzeného Rostislava Roztočila, že se už uprchlý vězeň údajně nachází v Německu. Druhý vrah jako by se do země propadl. Mezitím policie vyslýchá jak spoluvězně, tak zaměstnance věznice a vyhodnocuje oznámení od lidí z celé republiky. Policie rovněž požádala příslušné soudy o vydání mezinárodního zatykače a evropského zatýkacího rozkazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Čabrada (uprostřed na archivním snímku) | Zdroj: ČTK

Útěk si oba vrazi pečlivě naplánovali - tomu odpovídají i stopy. Trestanci měli při útěku náhradní civilní oblečení a zásoby jídla. Nejvíce jim však pomohly trestuhodné chyby vězeňské stráže. "Zatím nebyl nikdo z personálu ani spoluvězňů obviněn," řekl druhý muž západočeské policie Jan Brázda a dodal, že na takové úvahy je zatím příliš brzo.

Věznice na Borech hrubě porušovala pravidla

Z dostupných informací vyplývá, že na Borech panovaly nehorázné poměry. Oba vrazi odsouzení do věznice se zvýšenou ostrahou pracovali mezi ostatními vězni, tedy v rozporu se všemi předpisy. Roztočil navíc pracoval jako parťák, měl dokonce svůj stůl a rozděloval práci; zřejmě proto s okamžitou platností ve své funkci skončil šéf věznice a další opatření budou následovat, říká generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula.

"V pondělí odpoledne předložím nechci říct definitivní, ale věřím, že uspokojující zprávu o řešení situace v Plzni, a to včetně personálních kázeňských změn," řekl Radiožurnálu Kula. Ten je rovněž připraven přijmout osobní odpovědnost - záleží na tom, zda ministr Němec shledá v jeho práci nedostatky. Němec se ale už nechal slyšet, že Kula má jeho podporu.

Ministr spravedlnosti Němec kvůli útěku vězňů předčasně ukončí svou dovolenou v zahraničí. Jak řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun, Němec se nejbližším možným spojem ve čtvrtek večer vrátí do Prahy, aby ho mohl generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula osobně informovat o dosavadních opatřeních.

Jeden z vězňů je už údajně mimo republiku

Do České republiky dnes dorazila zpráva z Německa, kde žije sestra Rostislava Roztočila Stanislava Ruppová. Ta tvrdí, že její bratr je v bezpečí a tuto zprávu oznámila právnickému spolku Šalamoun, jak potvrdil jeho člen John Bok. "Řekla nám, že je její bratr mimo ohrožení, avšak jestli se nachází mimo republiku, nevíme, to se můžeme jenom domnívat," prohlásil Bok.

Roztočil společně s Romanem Čabradou z plzeňské věznice Bory. Oba byli odsouzeni k dlouholetým trestům za vraždu - Čabrda si odpykával trest za vraždu německého starosty a obchod s drogami, Roztočil byl odsouzen za vraždu egyptského studenta. Roztočil ale tvrdí, že vraždu nespáchal a z vězení podle své sestry utekl, protože si chtěl vynutit obnovení svého procesu.

Vězni utekli z věznice na Borech v úterý zhruba v 10:35. Z areálu se dostali v zabalené paletě, kterou z věznice odvezl nákladní vůz jedné firmy. Paletu pak našla policie asi 500 metrů od vězení v překladišti této soukromé firmy, které patřil i kamion.

Policie také vydala aktuální popis obou vězňů. Mají na sobě modré teplákové soupravy a sportovní boty.

Markéta Pešková, Pavel Otto, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme