Policie zničila důkaz s DNA, soud dal ale šanci na obnovu procesu

Na podzim rozdráždilo českou justici podezření, že důkazy na základě analýzy DNA nemusejí být stoprocentní. Český rozhlas v té souvislosti upozornil na případ recidivisty Karla Klusáčka, který byl odsouzen za znásilnění, a jedním z klíčových důkazů byl právě vzorek DNA. Klusáček ale zažádal o revizi svého procesu a přitom vyšlo najevo, že policie genetický důkaz zničila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto.

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Klusáčkovi se ale přeci jen otevírá šance na nové otevření procesu. Soud totiž podle informací Rádia Česko připustil přezkoumání alespoň dokumentace k analýze DNA, kterou vytvořila policie, nezávislým znalcem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hrbáčka o kauze zničeného důkazu DNA

Další líčení v případu Karla Klusáčka má proběhnout 16. března u soudu v Pardubicích. Soud o předání dokumentace k analýze DNA nezávislému znalci rozhodl před Vánoci. Danielu Vaňkovi, který má odebraný vzorek přezkoumat, ale policie dodnes nic nepředala.

"Do dnešního dne jsem žádné materiály nedostal. Když jsem kontaktoval náměstka Hradeckého kraje, tak řekl, že o ničem neví a nemůže nic vydat. Materiály nemám a líčení o obnově procesu bylo odročeno na 16. března, takže toho času opravdu moc není," podotýká Vaňek.

Daniel Vaněk zakládal oddělení forenzní genetiky v Kriminalistickém ústavu Praha. Od policie odešel a působil v Bosně, kde pomáhal identifikovat těla obětí z hromadných hrobů. Loni na podzim upozornil na to, že v českých věznicích mohou sedět vězni nevinně odsouzení na základě důkazů, které vycházejí ze špatně provedené analýzy DNA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Hrbáčka s Danielem Vaňkem

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká si od Vaňka vyžádala podklady k případům, na které upozorňuje. Ke dvěma případům je už žalobkyni poslal a k dalším pěti je nyní připravuje. Vaněk mezitím stále čeká na to, až mu policie dodá k přezkoumání vzorek vězně Karla Klusáčka.

Připomeňme si prosincové vyjádření soudce pardubického soudu Tomáše Lipperta, který dal Klusáčkovi šanci na znovuotevření procesu. Rozhodl totiž o tom, že policie musí poskytnout alespoň analyzované údaje k důkazu, který posléze bezdůvodně zničila.

"Nejde o pochybnost z naší strany, pouze musí být zachována veškerá práva odsouzeného. On na to právo má. Zatím veřejné zasedání není skončeno, uvidíme poté, co znalecký posudek vypracuje doktor Vaněk," prohlásil tehdy Lippert.

Čekání na spravedlivý proces

Královéhradecká policejní správa poskytuje k případu od začátku minimum informací. Z e-mailu můžeme citovat, že "v současné době probíhá v této věci komunikace s Okresním soudem v Pardubicích."

Odsouzenec Karel Kusáček se k policejním obstrukcím v případu, kdy soud nařídil předání dat už v prosinci, vyjádřil následovně: "Policie to nikdy nevydá, protože to ani nemá. A to co vydá, nebude k ničemu, protože to není už přezkoumatelný. Tudíž proces se celý protahuje a odsedím si ho celý. Zachovali se tak jako Kriminalistický ústav v Praze, který mě přes tři roky nepotvrdil ani svoji přílohu..."

Rozhovor nekompromisně ukončila vězeňská stráž. Český rozhlas nechce rozebírat, jestli je Karel Klusáček vinný, nebo nevinný. Ústava mu totiž zaručuje spravedlivý proces, a toho se mu zatím nedostává.

Klusáčkův obhájce Jan Poláček doufá, že soud nakonec záležitost znovu otevře. Podle Poláčka podmínky pro povolení obnovy řízení splněny jsou, nicméně shledává to rovněž jakýmsi průlomem v řízení nejen tomto, ale i v obdobných případech v České republice.

"Domnívám se, že chyby, které byly provedeny a byla celá řada z nich konstatovaná, byť samozřejmě ne do úplných detailů, byly natolik závažné, že znalecký posudek je jediným východiskem z této situace. Jsem rovněž přesvědčen, že obnova řízení by po vzniku nového znaleckého posudku měla být nařízena a nový proces by měl být uskutečněn," dodává Poláček.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme