Policie zřejmě bude chtít úhradit zbytečné pátrání po Aničce

Ministerstvo vnitra bude zřejmě požadovat náhradu za zbytečné pátrání po neexistující Aničce z případu týraného Ondřeje z Kuřimi. Informaci zveřejnily Lidové noviny. Ministerstvo se k případu zatím nechce příliš konkrétně vyjadřovat s tím, že nejdřív musí být zřejmé, kdo a jakou škodu způsobil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní psovod | Foto: Jan Rosenauer

Jak ale Radiu Česko řekl advokát Jan Černý, je zřejmé, že škoda způsobena byla a neměl by být problém ji ani vyčíslit: "Kromě toho jsem přesvědčený, že pokud někdo v tom případu získal prospěch, a myslím si, že ano, tak by se ten případ měl šetřit jako trestný čin. A náhrada škody se dá řešit přímo v trestním řízení, a to je vlastně nejjednodušší."

Ministerstvo ale prý nejdřív musí určit kdo a jak velkou škodu spáchal. Podle advokáta Jana Černého stát ale v podobných případech dostane jen malou náhradu: "Uvědomme si, kolik je zbytečných různých výjezdů hasičů, horské služby a dalších záchranářů - a nakonec i práce policie. To důsledné vymáhání náhrady škody by mělo kromě přínosu do rozpočtu i funkci preventivní. A myslím si, že dost silnou."

Jihomoravská policie koncem minulého měsíce potvrdila, že osoba, která 11. května nastoupila do brněnského zařízení Klokánek jako třináctiletá Anna z rodiny Kláry Mauerové, byla ve skutečnosti dvaatřicetiletá Barbora Škrlová. Policie se přitom odvolala na konečné výsledky testů DNA.

Barbora Škrlová ale s největší pravděpodobností nebyla v březnu u brněnského opatrovnického soudu, který o svěření údajné Anny do péče Kláry Mauerové rozhodoval. V této souvislosti se v médiích objevilo tvrzení, že se za Annu možná mohla vydávat dcera brněnského herce Viktora Skály.

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme