Policie zvažuje toleranci minimální hladiny alkoholu za volantem

Policisté údajně zvažují, že budou u řidičů tolerovat jistou hladinu alkoholu v krvi. Mělo by jít o hodnotu do čtyřiadvaceti setin promile při dechové zkoušce. Podle odborníků není do této úrovně alkohol v těle průkazný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní kontrola řidiče | Foto: Policie ČR

Policie nově provádí dechovou zkoušku u všech kontrolovaných řidičů, což silniční hlídky značně zatěžuje. Právě z tohoto důvodu uvažuje podle Lidových novin o toleranci této minimální hladiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přednosta Ústavu soudního lékařství druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Beran v poledních Ozvěnách dne

Přednosta Ústavu soudního lékařství druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Beran si myslí, že by šlo jen o obcházení zákona, který jasně uvádí nulovou toleranci alkoholu.

"Kdo jiný než policisté by měl zákon naplňovat. Problém je v tom, že ty dechové přístroje měří nesprávně. Přístroj je nastaven jen na určitou frekvenci a až 45 procent lidí přichází s tím, že výsledek je rozdílný.

Hladina 0,24 na displeji přístroje tak podle něj nemusí vůbec korespondovat s tím, co má člověk v krvi. Může to být i mnohem víc.

Na druhou stranu považuje Beran hladinu 0,24 promile alkoholu z hlediska bezpečnosti provozu za bezvýznamnou. Jde přibližně o jedno desetistupňové pivo.

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme