Policii schází stěžejní důkaz v kauze korupce v ČKA

Policie stále postrádá stěžejní důkaz v korupčním skandálu v České konsolidační agentuře. Hlavním podezřelým je vysoká představitelka agentury Radka Kafková. Detektivové ji viní z toho, že díky svému postavení zmanipulovala loni v květnu prodej pohledávky za společností Cetus. A měla za to dostat několikamiliónový úplatek. Třímiliardová pohledávka byla oceněna na pouhých dvě stě miliónů korun, ale agentura ji nakonec prodala za 560 miliónů zcela neznámé britské firmě Arrowrise. A fakt, že policie nemá oficiálně potvrzeno, který Český subjekt za nastrčenou společností stojí, výrazně komplikuje dokončení vyšetřování případu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká konsolidační agentura

Česká konsolidační agentura | Foto: Marián Vojtek

Radku Kafkovou měli podle policie uplatit tři lidé - bývalý zaměstnanec agentury Josef Tykva a podnikatelé Pavel Hrách a Josef Lopata. Po třech měsících strávených ve vazbě už jsou Kafková a další podezřelí na svobodě. Všichni odmítli vypovídat.

Po celou dobu vyšetřování si advokáti obviněných stěžují, že nemohou nahlížet do vyšetřovacího spisu. Před několika dny jim to policisté umožnili. Přestože jsme se s Radkou Kafkovou setkali, odmítla o celé záležitosti hovořit. Také její obhájce Jiří Vrba zvolil taktiku mlčení: "Nejsem ochoten ani zmocněn poskytovat jakékoliv informace, je mi líto."

Policie předala advokátům také hodiny hlasových záznamů telefonních odposlechů. Obhájci je zatím analyzují. Tomáš Těmín, který zastupuje Josefa Tykvu, k policejním informacím říká: "Ty důkazy, které jsou ve spise zásadním způsobem nemění naši pozici, to znamená, že se nedomníváme, že by obvinění, tak jak bylo vzneseno, bylo oprávněné. Policie dle svého vlastního vyjádření staví na odposleších. V současné době ty odposlechy vyhodnocujeme. Já jsem ještě neměl možnost seznámit se s takovou informací, která by o tom obvinění svědčila. Co se týče těch dalších záležitostí, nějakých pohybů na bankovních účtech, tak ani z tohoto nevyplývá vůbec nic."

Detektivové z protikorupční policie ale namítají: počkejte až vyhodnotíme všechny důkazy. Ty sbírali především z odposlechů. Soudce jim je povolil na nezvykle dlouhou dobu - všechny podezřelé odposlouchávali tři roky před tím, než je zatkli a obvinili. Nejdůležitější informace - kdo stojí za britskou společností Arrowrise, která balík pohledávek odkoupila - ale zatím stále chybí.

Šéf královéhradecké expozitury protikorupční policie Ondřej Starý přitom tvrdí, že jeho podřízení už potřebné informace mají. A čeká se jen na jejich oficiální ověření. Měla by je potvrdit takzvaná právní pomoc z Velké Británie. "Domnívám se, že jde o zásadní informace, které očekáváme, že z této právní pomoci vyzískáme," řekl Starý.

Advokáti poukazují na to, že policie byla při stavbě obvinění příliš razantní, přestože postrádá důležité informace z Británie. Obhájce Těmín k tomu uvádí: "Pokud se mám vyjádřit k tomu, co je asi alfou a omegou i pro policii i pro obhajobu, to znamená, kdo stojí za společností Arrowrise, tak tam skutečně ve spise o tom nebyl obsažen jeden jediný doklad. To znamená, že ta informace, pokud je, tak ještě není oficiální, ale spíše se domnívám, že ještě vůbec není."

Kdo stojí za firmou Arrowrise, respektive, komu tolik šlo o to, získat těžce zadluženou firmu Cetus, zatím nemá tušení ani konsolidační agentura. A to veškeré podrobnosti prodeje pečlivě prověřila. Z otevřených zdrojů se dají zjistit pouze následující informace. Jednatelem společnosti Arrowrise je Gerald Alan Mowles. Ten figuruje ve dvou zahraničních firmách, u kterých se dá vystopovat určité napojení na slovenskou finanční skupinu J&T. Mluvčí J&T Petr Málek ale v e-mailové odpovědi jakoukoli spojitost s odkupem pohledávky od konsolidační agentury odmítl. Skupina J&T nemá žádné vlastnické ani jiné vztahy se společností Arrowrise, stejně tak ani s panem Mowlesem nejsme v nějakém přímém vztahu. Zřejmě se jedná o spolupracovníka jedné správcovské společnosti.

Nezbývá tedy, než skutečně vyčkat na informace z Velké Británie. Otázkou zůstává, jestli do vyšetřování skutečně vnesou více světla. Policie přitom naznačuje, že při vyšetřování aktivit čtyř obviněných narazila i na jiné závažné trestné činy. Policista Starý ale nechce zatím ani naznačit, čeho by se tato údajná trestná činnost měla týkat. "Rozhodně je to informace, ke které se těžko vyjadřuje, ale je zapotřebí dbát dodržování zásad trestního řízení. Domnívám se, že by bylo neseriozní, kdybych se k této věci vyjádřil, v zásadě to nelze vyloučit, ale všechno záleží na analýze spisu."

Přestože se podezření zatím neprokázala před soudem, konsolidační agentura se na podzim rozhodla, že dá manažerce Kafkové výpověď. Jenže ukončení pracovního poměru podle důvěryhodných informací Rádia Česko zkomplikovalo plnění takzvané ochranné doby.

Oč jde? Zákoník práce pojmenovává v podstatě jediný důvod, proč musí agentura v případě Kafkové k ochranné době přistoupit. Znamená to tedy, že obviněná manažerka po odchodu z vazební věznice otěhotněla. A agentura to při řešení její výpovědi musela vzít v potaz.

Jana Szukalská z tiskového odboru agentury tuto informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila:"Paní Kafková byla odvolána z funkce členky představenstva a vrchní ředitelky. Momentálně do zaměstnání nedochází, převzala výpověď a je v procesu rozvázání pracovního poměru."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme