Policista měl v bytě materiál k výrobě výbušnin, hasiči z panelového domu evakuovali 30 lidí

Zřejmě vysoce výbušný pentrit skladoval ve svém bytě v panelovém domě policista ve Velkých Hamrech u Tanvaldu v Libereckém kraji. Nebezpečné látky ráno během razie objevili jeho kolegové z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Dům i jeho okolí evakuovali hasiči, na místo ráno dorazily tři jednotky. Dočasně se muselo vystěhovat 30 lidí. Ti už se mohou vrátit domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Většina lidí, které museli hasiči z bezpečnostních důvodů evakuovat a kteří dočasně našli zázemí na městském úřadě, už se do svých bytů vrátila. Podle inspekce už pominulo bezprostřední nebezpečí, že by látky nalezené v bytě mohly vybuchnout.

Okolí vchodu desetipatrového panelového domu ve Velkých Hamrech je však stále obepnuté bezpečnostní páskou a hlídají ho maskovaní příslušníci GIBS. Policisté zajišťují další důkazy a na místě budou pracovat zřejmě až do nočních hodin.

V třípokojovém bytě v pátém patře našli policisté řadu chemikálií, které se dají použít k výrobě výbušnin. Nejnebezpečnější z nich mohl být pentrit, který se používá v plastických trhavinách a má silnější účinky než semtex.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Nových Hamrech natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

„Zajistili jsme chemikálie a nějaké další předměty, které si odvezli experti ke zkoumání,“ upřesnil první náměstek ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík.

„Ohledně toho pentritu to vzniklo kdesi mezi lidmi, je to spekulace v současné době,“ komentoval nález plukovník Brunclík s tím, že to nemůže potvrdit ani vyvrátit. „Musíme si počkat na zkoumání,“ dodal.

Podle svědka, jednoho z evakuovaných obyvatel, zatkla policistu, který v bytě bydlel, zásahová jednotka. Srazila ho k zemi ve chvíli, kdy vycházel ze vchodu, a dala mu pouta. Sousedé na jeho adresu řekli, že to byl slušný člověk, který žil v bytě sám a občas za ním chodila přítelkyně.

Policie muže zatkla kvůli podezření ze závažné trestné činnosti, další podrobnosti zatím bezpečnostní inspekce sdělit nechtěla.

„Zatím nebudu ani konkrétní v tom, o jakou trestnou činnost se jedná, protože vše probíhá a uvidíme, co přinesou další výsledky,“ řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Obyvatelé zmíněného paneláku už nyní mohou být podle Brunclíka úplně klidní. Celá akce byla z bezpečnostního hlediska dobře zajištěna.

„My jsme to v podstatě prováděli jako preventivní postup, nechtěli jsme riskovat, když jsme do toho bytu vstupovali. Z toho důvodu jsme požádali hasičský záchranný sbor o součinnost, aby obyvatelé nebyli v ohrožení. Teprve, když jsme měli jistotu, že jsou obyvatelé pryč, teprve poté jsme vstoupili do bytu v součinnosti s pyrotechniky a chemiky,“ dodává první náměstek ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Ivana Bernáthová, Zuzana Hálová, Vojtěch Kouřímský, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme