Soud osvobodil policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Odvolací soud pravomocně osvobodil pražského policistu Šimona Vaice, kterému hrozil trest za těžké ublížení na zdraví. Vaic předloni v létě zatarasil v Těšnovském tunelu cestu ujíždějícímu motorkáři. Ten po nárazu do policejního auta havaroval. Městský soud v Praze v úterý zamítl odvolání státního zástupce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda odvolacího senátu Luboš Vlasák označil postup Generální inspekce bezpečnostních sborů a státního zastupitelství za alibistický. Podle něj totiž zvolily právní kvalifikaci, která neodpovídá popisu skutku, ale je typická spíše pro dopravní nehody.

Vlasák také připomněl, že Vaic byl v autě na pozici podřízeného. Jeho kolega přitom proti zákroku neprotestoval, z důkazů navíc vyplývá, že na to měl dostatek prostoru. „S tím zákrokem se ztotožnil, ale žalován nebyl,“ podotkl soudce.

Podivil se také nad tím, že byl motorkář obžalován pouze z maření výkonu úředního rozhodnutí. S alkoholem v krvi ujížděl ulicemi Prahy rychlostí okolo 145 km za hodinu. „To byla bezohledná jízda,“ řekl Vlasák, podle kterého by bylo odpovídající muže obžalovat z obecného ohrožení. 

Znovu před soud. Státní zástupce trvá na potrestání policisty, který zastavil motorkáře v tunelu

Číst článek

Policista podle obžaloby loni 16. června zastavil ujíždějícího motorkáře tak, že mu z protisměru, odkud ho řidič nemohl vidět, vjel do cesty služebním autem. Podle žalobce tím ale nevytvořil zátaras, nýbrž náhlou překážku, na kterou řidič motocyklu neměl šanci zareagovat, i když začal brzdit.

Do auta narazil v rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu, s těžkými zraněními skončil v nemocnici. Dva policisté v autě byli zraněni lehce. Policisté motocyklistu podezírali z toho, že má zákaz řízení, který skutečně měl.

hla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme