Policista, který ohrožoval řidiče zbraní, míří před soud. Je obžalován ze zneužití pravomoci

Vysoce postavený policista, který loni zbraní ohrožoval řidiče v Plzni, půjde před soud. Státní zástupce Jiří Richtr ho obžaloval ze zneužití pravomoci úřední osoby. V případě prokázání viny mu hrozí jeden rok až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Informaci přinesl server Lidovky.cz.

Plzeň (Aktualizováno: 10:16 6. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista v civilu zachycený na videu poškozeného řidiče. | Foto: reprofoto Youtube.com/Týdeník Policie | Zdroj: Repro YouTube

„Ve věci obviněného V. S. byla podána k Okresnímu soudu Plzeň-město obžaloba pro zneužití pravomoci úřední osoby,“ řekl ČTK státní zástupce Jiří Richtr.

Policisté ohrožující zbraní řidiče v Plzni odešli s výsluhami? 'Není to pravda,' odmítá policie i GIBS

Číst článek

Před soudem skončí pouze jeden z dvojice vysoce postavených policistů, kteří loni zakročili proti muži na rušné křižovatce v Plzni. Řidič osobního auta chtěl policisty blikáním upozornit na agresivní jízdu.

Jde o policistu, který muže ohrožoval zbraní. Podle dřívějších informací Radiožurnálu jím má být zástupce šéfa západočeské zásahovky Vladimír Slavotínek.

Druhý policista se podle Generální inspekce bezpečnostních sborů, která případ již dříve vyšetřovala, žádného trestného činu nedopustil.

Právní zástupce napadeného řidiče Ronald Němec má ale k práci GIBS a žalobce výhrady. Byli podle něj příliš shovívaví. „Nejsme zatím úplně spokojeni, protože se domníváme, že měli být oba účastníci incidentu postaveni před soud. Teprve ten měl říci, zda jsou vinní, nebo nevinní,“ uvedl pro server Lidovky.czkterý ve středu o posunu v případu informoval jako první.

Obžalovaný zatím podle policejní mluvčí Martiny Korandové vykonává jinou práci než doposud, mimo službu ale postavený není.

„Vedení Krajského ředitelství Policie Plzeňského kraje přijalo ve vztahu k policistovi taková organizační opatření, aby nebyly ohroženy zájmy Policie ČR. A další rozhodnutí vedení krajského ředitelství bude následovat po pravomocném rozhodnutí příslušného orgánu činného v trestním řízení,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Korandová.

Server Lidovky.cz také uvedl, že řidič kvůli celé události stále podstupuje psychiatrickou léčbu.

Policisté jsou šéfové plzeňské zásahovky

Dvojice policistů měla 21. září za bílého dne a plného provozu na rušné Karlovarské třídě v Plzni se zbraní v ruce zakročit proti karlovarskému řidiči.

Kdo jsou muži z videa? Řidiče v Plzni ohrožoval zbraní policista oceněný medailí a šéf zásahové jednotky

Číst článek

Na rušné plzeňské křižovatce donutil neoznačený černý mercedes zastavit jiné civilní auto, které ho předtím takzvaně problikávalo kvůli údajně agresivní jízdě.

Z mercedesu vystoupili dva muži. Jedním z nich byl podle zjištění Radiožurnálu šéf zásahovky Josef Němec.

Druhým mužem, který měl v ruce zbraň, byl pak jeho zástupce Vladimír Slavotínek, předloni oceněný slavnostní medailí za příkladné plnění pracovních povinností.

Následovaly nadávky i projevy násilí, kterými policisté v civilu donutili řidiče vystoupit z jeho vozu a legitimovat se. Oni sami služební průkazy ukázali až po opakované výzvě řidiče.

Incident již dříve odsoudil tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Oba jednání policistů označili za neomluvitelné. Průběh incidentu zachyceného na videonahrávce již dříve médiím poskytl právník napadeného řidiče Ronald Němec.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme