Inspekce obvinila opilého policistu a jeho partnerku po incidentu v baru, kde napadli několik dívek

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila pražského policistu a policistku, kteří napadli v nočním klubu a před ním několik dívek. Informoval o tom ve čtvrtek server Novinky.cz s odkazem na mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbalu. Policista byl už dříve zproštěn výkonu služby. Policistka, která mu u potyčky asistovala, vyvázla z incidentu zatím bez trestu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:34 25. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na vstup do baru, před kterým napadl policista dívku

Pohled na vstup do baru, před kterým napadl policista dívku | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„24. dubna došlo k zahájení trestního stíhání dvou fyzických osob, příslušníků bezpečnostních sborů pro jednání, které bylo kvalifikováno jako přečin výtržnictví spáchaný dílem samostatně, dílem ve spolupachatelství. U jedné z obviněných osob též jako zločinu těžkého ublížení na zdraví,“ uvedl pro Novinky.cz a Radiožurnál Cimbala.

Informaci pro server iROZHLAS.cz potvrdila odpoledne i mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. „Mohu potvrdit, že Generální inspekce bezpečnostních sborů proti policistovi a policistce zahájila trestní stíhání. Policista je obviněn z přečinu výtržnictví a zločinu těžké ublížení na zdraví. A policistka je obviněna z přečinu výtržnictví,“ upřesnila.

K incidentu došlo 17. února před nočním klubem v pražské Nádražní ulici. Policista, který měl v době potyčky 2,6 promile alkoholu v krvi, tam ve slavnostní uniformě klečel na devatenáctileté dívce, jak ukazuje nahrávka zveřejněná serverem Blesk.cz.

Opilá policistka, která zaklekla před nočním klubem mladou dívku, vyvázla bez trestu. Čeká se na inspekci

Číst článek

Dívce se snažil násilně natáhnout nohy, přičemž křičel: „Narovnej nohy. Jménem zákona tě vyzývám.“ Poté ji vzal za vlasy a smýkl s ní na silnici. Poté svojí přítelkyni, též policistce ve slavnostním oblečení, přikázal napadenou hlídat. Ta následně dívku zaklekla. Po incidentu pro mladou dívku musela přijet záchranná služba.

A zřejmě to nebyl jediný exces večera. Server Novinky.cz totiž napsal, že ještě předtím dotyčný policista skopl jinou dívku z točitých plechových schodů, ta si zlomila nohu a pak skončila v nemocnici, kde musela podstoupit operaci. Jedna ze svědkyň také serveru popsala, jak od policistky dostala u dveří nečekaně facku.

Zproštěn služby

Nyní obviněný policista, který spadá pod Oddělení hlídkové služby policie Prahy, byl už dříve kvůli incidentu potrestán. Jeho nadřízený ho nejdříve postavil mimo službu, posléze přišel přísnější krok. Policista byl zproštěn výkonu služby. To znamená, že sice zůstává policistou, ale nemůže chodit do práce. Zároveň pobírá nižší plat.

Rozhodnutí ale není pravomocné. Policista se totiž odvolal, jak zjistily server iROZHLAS.cz a Radiožurnál. Důvodem však není samotné zproštění výkonu služby. „Odvolání se týká povinnosti dosažitelnosti, kterou služební funkcionář nařídil,“ upřesnil mluvčí pražské policie Jan Daněk. To znamená, že se po dobu šetření inspekce musí zdržovat v blízkosti trvalého bydliště.

Případem agresivního policisty se tak nyní bude zabývat nadřízený služební funkcionář, kterým je ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. „Příslušník je nadále zproštěn výkonu služby, neboť odvolání nemá odkladný účinek,“ doplnil Daněk.

Policistu z Prahy, který napadl mladou ženu, zprostili výkonu služby. Případ dál šetří inspekce

Číst článek

Policista byl navíc už v minulosti trestán, jak upozornily Seznam Zprávy. Podle policejního mluvčího Daňka s ním bylo vedeno kázeňské řízení za přestupkové jednání.

Došlo k tomu v roce 2020, policista byl uznán vinným a byl mu kvůli tomu snížen plat. Opět se vše ale odehrálo mimo pracovní dobu, policie tudíž nechce říct, o co přesně šlo a zda v tom hrál roli alkohol.

„Vzhledem k tomu, že jednání příslušníka nemělo souvislost s výkonem jeho služby, nejsme oprávněni tyto informace sdělovat. Pro vysvětlenou, když například policista se svým soukromým vozidlem ve svém volném čase spáchá přestupek v dopravě, je následně řešen v kázeňském řízení služebním funkcionářem,“ uvedl k tomu Daněk.

Policistka nepotrestána

Během potyčky před nočním klubem policistovi pomáhala jeho partnerka, rovněž policistka, která byla také v podnapilém stavu. Ona ovšem vyvázla z incidentu zatím bez trestu. To se ale může brzy změnit.

„Její nadřízený nyní povede řízení, jehož výsledkem může být zproštění výkonu služby. Tedy stejně jako u policisty, který již zproštěn byl. Po seznámení se se spisem bude následně rozhodováno o jejich propuštění,“ uvedla ve čtvrtek policie na sociální síti X.

Policie již dříve na sociální síti X přitom uvedla, že jednání dvojice považuje za neakceptovatelné a neomluvitelné. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k incidentu poznamenal, že si policie nezaslouží, aby podobní lidé kazili její jméno.

kno, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme