Policisté a hasiči nebudou mít jasno ve svých platech ještě nejméně rok

O další rok odložili poslanci rozhodnutí o platech policistů, hasičů, celníků a pracovníků vězeňské služby. Nový služební zákon, který snižuje policistům odchodné a omezuje zvýšení jejich platů, zákonodárci sice schválili, ale s tím, že začne platit až od ledna 2007.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Jan Rosenauer

"Je to poloviční vítězství," tak komentoval výsledek hlasování o služebním zákonu ministr vnitra František Bublan. Předloha má především omezit razantní zvýšení mezd policistů, prosazené exministrem vnitra Stanislavem Grossem, a snížit odchodné i výslužné. Bublan doufá, že roční odklad účinnosti pomůže najít politickou shodu.

"Napravo i nalevo jsou tak rozdílné postoje, že není možné najít nějakou přijatelnou podobu," řekl Českému rozhlasu o projednávání předlohy Bublan.

Vladimír Mühlfeit, šéf odborového svazu hasičů, ale považuje odložení účinnosti služebního zákona za prohru. "Pomalu se z toho stávají pohádky ovčí babičky. To bude do nekonečna odloženo. Jednou budeme sice slavit desetileté výročí toho, že zákon máme ve sbírce, ale je nám na nic," vyjádřil se Mühlfeit.

Odložení účinnosti zákona, který má omezit razantní zvýšení mezd policistů, navrhl poslanec KDU-ČSL Pavel Severa. Tvrdí, že celý služební zákon je vadný a policie by měla začít pracovat na skutečných reformách.

"Ten zákon je demotivující a systémově špatný pro policisty, kteří chtějí sloužit, a naopak je výhodný pro policisty, kteří chtějí od policie odejít," myslí si Severa.

Místopředseda ODS Ivan Langer je z odložení účinnosti služebního zákona zklamaný. Říká, že přinášel možnost kvalitní policisty dobře zaplatit a se špatnými se okamžitě rozloučit. Šance na reformu v bezpečnostních sborech se podle něj odkládají na neurčito.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme