Policisté a hasiči protestovali proti novému služebnímu zákonu

Stovky nespokojených policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek protestovaly na pražském Výstavišti proti dopadům nového služebního zákona. Část z nich kvůli němu přišla o peníze, zákon také odebírá příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu prodlužuje policistům dovolenou a zkracuje týdenní pracovní dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči, kteří přišli demonstrovat | Foto: Marián Vojtek

Na protestním shromáždění podepisovali jeho účastníci takzvaný Manifest 361, nazvaný podle čísla nového služebního zákona. V něm shrnují své výhrady vůči nové normě. Jejich petici naleznete ZDE. Je to vůbec poprvé, co policisté v České republice vyšli do ulic. Protestního shromáždění se zúčastnili je ti, kteří nebyli ve službě.

Ministr vnitra Ivana Langer i policejní prezident Vladislav Husák zákon hájí. Podle nich sice nová norma krátkodobě sníží platy šesti tisíc policistů, celkově je ale správná a vede k ozdravení všech bezpečnostních sborů. Dopadem služebního zákona na platy příslušníků bezpečnostních sborů se zabýval minulý týden sněmovní bezpečnostní výbor. Langer řekl, že policie bude platy postiženým kompenzovat zvláštními příplatky.

"Jednám s každým, kdo vystoupí z anonymity a kdo chce skutečně jednat. Absolvovali jsme desítky jednání jak s policisty, tak s odboráři. V tuto chvíli máme popsánu strukturu problému i nastíněny způsoby, jak je řešit. Vedle toho také říkám, nezapomínejme na to, že zákon má nesporná pozitiva a bylo by férové také o nich hovořit," doplnil Langer.

Stínový ministr vnitra František Bublan ale vidí problém v nedostatečně připravených platových tabulkách. "Osobně se moc nepřikláním ke zvedání příplatků, i když je to také cesta, ale byl bych raději, kdyby policisté byli zařazeni do vyšších platových tříd. Zvláště některé skupiny, co jsou přímo ve výkonu, nemohou být ve třetí třídě. Měly by postoupit výše. Tím je zaručeno, že jejich plat nebude záviset na nějakém příplatku, ale bude to stabilní plat," řekl Bublan.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Renáta Prátová, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme