Policisté budou na hranicích s Rakouskem opět cvičit zavedení kontrol

Policisté a celníci se budou v úterý připravovat na případné znovuzavedení kontrol na hranicích s Rakouskem. Cvičení plánují od rána na přechodech v jihočeském Dolním Dvořišti a jihomoravském Mikulově. Naposledy podobně zkoušeli loni v září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společné cvičení policie a armády na jihočeském hraničním přechodu Dolní Dvořiště se uskutečnilo už loni v září

Společné cvičení policie a armády na jihočeském hraničním přechodu Dolní Dvořiště se uskutečnilo už loni v září | Foto: Mária Pfeiferová

Tématem cvičení bude příchod většího množství uprchlíků na české území, řekl Českému rozhlasu mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

„Cvičením ověříme postupy při příchodu většího počtu migrantů, včetně činnosti na vzniklých registračních místech na státní hranici,“ uvedla mluvčí.

Česko má s Rakouskem dvě desítky hraničních přechodů. Úterní cvičení se týká jenom dvou z nich, konkrétně v Dolním Dvořišti a Mikulově, a také části takzvané zelené hranice.

Ministerstvo vnitra by chtělo, aby se armádu i policii v případě znovuzavedení kontrol podařilo nasadit v čase pěti hodin. To se loni v září při podobném cvičení nepovedlo.

Připravenost na případnou migrační vlnu většího rozsahu prověří dvě cvičení také ve Středočeském kraji. První se bude konat 12. dubna a půjde o podobný typ, jako bude v úterý na česko-rakouském pomezí. Další akce se připravuje na září a kromě migrace bude jejím tématem i ochrana vodních zdrojů.

„Tady v kraji si například umím představit, že to může být například ochrana zdrojů pitné vody, propustnost kraje, to znamená kontrola průjezdnosti, jak s migrační vlnou, s teroristy. Takže připravujeme se na to, co vláda odsouhlasila, a budeme takto postupovat postupně na území celé České republiky,“ řekl dnes v Berouně ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Kontroly by měly být přísnější, míní Zeman

Prezident Miloš Zeman si navíc myslí, že kontroly na hranicích s Rakouskem by měly být přísnější. Při návštěvě Karlovarského kraje řekl, že se obává další vlny migrantů, která přes jižní Moravu zamíří do Německa.

„Nejdůležitější je zadržet je už na jižní Moravě, uzavřít hranice, nepouštět je dovnitř a vrátit je zpátky do Rakouska,“ uvedl prezident.

ČRo, Tereza Chlubná, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme