Policisté by měli mít k ruce ozbrojené pomocníky, vítá návrh vnitra bezpečnostní analytik
Policisté by měli mít v záloze dobrovolníky, kteří jim budou v případě potřeby pomáhat udržovat pořádek, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu bezpečnostní analytik Střediska bezpečnostní politiky FSV UK Libor Stejskal. Vítá tak úvahy ministerstva vnitra v čele Milanem Chovancem z ČSSD ohledně vytvoření systémů ozbrojených záložáků.
Vnitro uvažuje o vytvoření systému tzv. rezervistů. Je to podle vás krok správným směrem?
Ideu vzniku systému občanských rezervistů pro Policii České republiky dlouhodobě prosazuji. Takřka ve všech vyspělých zemích tento systém existuje, a to včetně například Německa nebo Holandska. My jsme v podstatě výjimka.
Tento stát bezpečnostní systém s nějakou rozumnou mírou spolupráce veřejnosti a nejlépe vybraných skupin dobrovolníků, kteří projdou školením a kteří budou řízeny bezpečnostními složkami, nutně potřebuje. Máme tu obrovský systém dobrovolných hasičů a malý systém aktivních záloh. Je tedy zcela logické, aby i ten třetí pilíř, policisté, měli občasnou zálohu, která jim pomůže udržovat ve státě pořádek.
A vedle oficiálních systémů fungují tedy soukromé spolky.
Ano. Existují oba dva tyto typy. Jednak ten, který garantuje stát, jeho bezpečnostní složka, konkrétně většinou policie, která takové sbory dobrovolníků organizuje. To je nejlepší varianta. V tomto případě existuje dohled, dobrovolníci procházejí důkladným prověřením, jestli nejsou například extrémisté nebo psychicky labilní. Prověřuje se, jestli jsou bezúhonní a způsobilí k vypomáhání. V Evropě tato varianta běžně rozšířena.
Vedle toho fungují ty soukromé. To jsou například sousedské hlídky, které jsou rozšířené ve Spojených státech nebo ve Velké Británii. Většinou jde o sousedy, kteří se v ulici domluví, že budou hlídat svůj majetek. Většinou jsou také neozbrojení. Není to nic kontroverzního, fungují na základě občanského bdělosti a mají na to právo.
Takže myslíte, že by u nás mohl obdobný systém rezervistů fungovat?
V případě Česka vidím největší kontroverzi v tom, že by hlavním argumentem pro zřízení rezervního systému k policii mělo být právo na držení střelných zbraní. To myslím, že nemá ve světě obdoby. Všude jinde jde o to vybrat schopné, šikovné a rozvážné občany, kteří jsou v krizových situacích policistům k ruce. Protože policistů je relativně málo hlavně v případě, kdy je potřeba zvládat velké, plošné události. Takže systém rezervistů ano, ale cílem by nemělo být umožnit legální držení zbraně.
Jak vnímáte pozici českých představitelů, kteří se proti omezení držet některé typy zbraní ohrazují?
Stojím někde uprostřed. Souhlasím s argumentem českých odpůrců, že je problém brát lidem právo držet zbraně nebo likvidovat zbraně, které mají často i velkou historickou hodnotu. Zároveň ale moc nesouhlasím s postupem ministerstva vnitra, které se z individuálního držení zbraně snaží udělat jakýsi systémový prvek bezpečnosti státu, který by měl být ze směrnice vyjmut. Je to obcházení, takové chytračení. Největší údiv ve mně ale vzbuzuje, že evropská směrnice kromě České republiky nevyvolává nikde jinde větší odpor. To, že v jiných evropských zemích prochází tak snadno, mě až šokuje.
Proč vás to šokuje?
Například v severských zemích - ve Finsku nebo Švédsku - je v populaci velké množství zbraní. Nerozumím proto tomu, jak je možné, že tyhle země v klidu řeknou, že jim nevadí zbavit se třeba pušek, které dědí z generace na generaci. Jde o země, kde je míra páchaného násilí legálně drženými zbraněmi minimální. Stejně jako u nás.
To je podle mě základní problém té směrnice. Říká 'omezíme legální držení zbraní'. To jsou lidé, kteří mají ke zbraním vztah a jsou většinou i proškoleni. Není to skupina, ze které by se rekrutovali střelci. Samozřejmě tu máme nešťastný případ z Uherského Brodu. To je ale výjimka.
Nebojíte se tedy, že by státní domobrana přitahovala nebezpečné jedince?
Nebojím. To je už dnes poměrně dobře ošetřeno v zákoně. Získat zbrojní průkaz není tak jednoduché.
Mohou být zbraně vděčným předvolebním tématem?
Velká část držitelů zbraní pohází z mainstreamu, nejsou to žádní extremisté. Může to být vděčná voličská skupina, takže argument získání politické podpory tu může být. Na druhou stranu je to úsměvné.
Sociálně-demokratické strany v Evropě určitě nejsou mezi těmi, kteří by zrovna držení zbraní prosazovaly. Tento přístup je specifikum české ČSSD. Odráží se v něm i trend nástupu populistů a sociální demokraté na to asi mají potřebu reagovat a ukázat chlapáčtější postoje.