Policisté čelí kritice za postup během demonstrací 17. listopadu

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje stížnosti občanů na práci policie během demonstrací 17. listopadu. Policisté čelí kritice za to, že nepustili studenty na Albertov, aby tam položili květiny. Na místě se o několik hodin později konalo shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiislámské a prozemanovské shromáždění na Albertově

Protiislámské a prozemanovské shromáždění na Albertově | Foto: Filip Jandourek

Na akci, kde byli i stoupenci Bloku proti islámu, pak policie pouštěla jen někoho. Web A2larm přinesl video, na kterém se na Albertov marně snaží dostat jedna žena.

Proč na místo někoho vpustili a někoho ne, zdůvodnili policisté takto: „Abychom předešli konfliktům.“

Například někdejší kandidát na prezidenta a předseda republikánů Miroslav Sládek se do prostoru, který si Zeman vybral pro svůj projev, dostal poté, co jeho vstup na místě povolila policistka z antikonfliktního týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie při demonstracích 17. listopadu zadržela 20 lidí. Sama čelí kritice za to, že nevpustila studenty na Albertov

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého ovšem policisté postupovali profesionálně a podle zákona.

„Pražská policie, která to měla v gesci, prověřuje všechny informace a podání, které jsou dnes zaznamenávány, ať už z různých videí a podobně. Jenom upozorňuji na to, že pražská policie dopředu avizovala, že na této akci budou určitá omezení v návaznosti na přítomnost prezidenta republiky,“ dodal.

Generální inspekce bezpečnostních sborů Českému rozhlasu potvrdila, že po 17. listopadu řeší několik podání od občanů. Mluvčí ovšem neupřesnila, čeho se týkají – zda událostí na Albertově nebo něčeho jiného.

Studenti považují postup policie na Albertově za neospravedlnitelný. Odsoudili ho i rektoři Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naopak označil snahu studentů za připravenou provokaci.

Policie zadržela v souvislosti s demonstracemi 20 lidí. Tři jsou podezřelí z trestného činu násilí proti úřední osobě, zbylí čelí podezření ze spáchání přestupků.

„Ať se jedná o narušení veřejného pořádku, nebo například delikty v rozporu se zákonem o právu shromažďovacím,“ přiblížil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policisté ale neřešili jediný případ podněcování nenávisti k náboženství. Podle advokáta Václava Vlka k tomu ani nebyl důvod: „Nemyslím, že na projevování názoru – byť extrémního – ve vztahu k islámu je něco špatného.“

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO přitom upozorňoval, že za veřejné podněcování k náboženské nenávisti hrozí až dva roky vězení. Dál to ale nechce komentovat.

ČTK, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme