Policisté dopadli bombového anonyma. Přiznal se k 16 výhrůžkám

Policisté dopadli muže, který půl roku vyhrožoval veřejným institucím i osobám po celé republice bombovým útokem nebo střelbou. E-maily podle všeho posílal 24letý student z jižních Čech. Mladý muž s policií údajně spolupracuje a otevřeně mluví i o svých pohnutkách. Výhrůžkami si prý vyřizoval účty s lidmi, kteří nesdíleli jeho postoje a názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní páska, policie, uzavírka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Výhrůžky těmto lidem pak adresoval, nebo je z jejich e-mailů naopak rozesílal.

Mladík studuje druhý ročník vyšší odborné školy zaměřené na informatiku a díky tomu se mu dlouho dařilo policii unikat. Uměl se totiž nabourat do cizích e-mailů a zprávy navíc posílal přes různé servery po celém světě.

První výhrůžku odeslal student v září loňského roku, poslední v úterý 3. března, kdy ho dopadla policie.

Přiznal se zatím k 16 incidentům. Mezi těmi, které způsobily největší problémy, byl anonym z 21. února adresovaný Českým drahám. Muž v něm uvedl, že umístil bombu na hlavním nádraží. Neřekl ale, ve kterém městě.

Údajná bomba na hlavním nádraží

Policisté proto museli střežit všechna hlavní nádraží v republice. Některá z nich, třeba v Ostravě, Brně, Chomutově nebo Karviné, také evakuovali. Omezení se dotklo desítek spojů a stovek cestujících, škody České dráhy stále vyčíslují.

Muž vyhrožoval i dalším velkým institucím - Karlově univerzitě, Poslanecké sněmovně i Policejnímu prezidiu. Policisté tak museli dohromady evakuovat kvůli výhružkám tisíce lidí a celkové škody dosahují milionů korun.

Studenta policisté zatím stíhají kvůli 16 výhružkám, obviněný je přitom hned z několika trestných činů, třeba ze šíření poplašné zprávy nebo násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

Zatím mu hrozí pětileté vězení. Je ale možné, že trestní sazba bude ještě navýšená, a to pokud se ukáže, že škody byly mimořádně velké. Jednotlivé instituce je v tuto chvíli sčítají.

Muže dopadla zásahová jednotka v úterý večer na Českobudějovicku a zatím zůstává ve vazbě.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme