Policisté dopadli nelegální obchodníky se zbraněmi

Rozsáhlý nezákonný obchod se zbraněmi do arabsky mluvících zemí odhalili společně naši, němečtí a švýcarští kriminalisté. Zatčeni byli dva Češi - 28letý muž a 65letá žena. Ti podle detektivů obchody v uplynulých třech letech organizovali, a to podle pokynů Rusa s kanadským občanstvím. Nové i starší zbraně pocházely z Ruska a Bulharska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střela | Foto: Armáda ČR

Veškeré tajné obchody, a to ve velkém, se uzavíraly právě u nás. Podle kriminalisty Libora Gregora se jednalo o krátké střelné zbraně, ale také o bojové vrtulníky, raketové nosiče či ruční protitankové granáty. Zatčení Češi je po dobu nejméně tří let prodávali na Střední východ, a to možná i do zemí, na něž bylo uvaleno embargo OSN. Zbraně, pocházející z Ruska a Bulharska, přitom nebyly na místo určení dopravovány přes naše území. Zatčená Češka prý měla velmi zajímavé kontakty, a to nejen v naší armádě. "Zatím tam nenarážíme na nikoho, to zdůrazňuji, ale zejména z bývalého Sovětského svazu," upřesnil Libor Gregor.

Oba Čechy podle všeho řídil Rus s kanadským občanstvím, a to z Německa, kde byl také v úterý zatčen. Jak potvrdila vyšetřovatelka Jiřina Urbanová, obrovské zisky z obchodů se zbraněmi končily podle zajištěných důkazů pravděpodobně na kontech v Česku. "Při domovních prohlídkách jsme zajistili řadu dokumentů, v každém případě se bude jednat o mnohamilionové částky."

Dotyčná dolarová konta u nás už byla podle policie zajištěna. Při dalším pátrání kriminalisté nevylučují další zatýkání.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme