Policisté dopadli nelegální obchodníky se zbraněmi

Rozsáhlý nezákonný obchod se zbraněmi do arabsky mluvících zemí odhalili společně naši, němečtí a švýcarští kriminalisté. Zatčeni byli dva Češi - 28letý muž a 65letá žena. Ti podle detektivů obchody v uplynulých třech letech organizovali, a to podle pokynů Rusa s kanadským občanstvím. Nové i starší zbraně pocházely z Ruska a Bulharska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střela | Foto: Armáda ČR

Veškeré tajné obchody, a to ve velkém, se uzavíraly právě u nás. Podle kriminalisty Libora Gregora se jednalo o krátké střelné zbraně, ale také o bojové vrtulníky, raketové nosiče či ruční protitankové granáty. Zatčení Češi je po dobu nejméně tří let prodávali na Střední východ, a to možná i do zemí, na něž bylo uvaleno embargo OSN. Zbraně, pocházející z Ruska a Bulharska, přitom nebyly na místo určení dopravovány přes naše území. Zatčená Češka prý měla velmi zajímavé kontakty, a to nejen v naší armádě. "Zatím tam nenarážíme na nikoho, to zdůrazňuji, ale zejména z bývalého Sovětského svazu," upřesnil Libor Gregor.

Oba Čechy podle všeho řídil Rus s kanadským občanstvím, a to z Německa, kde byl také v úterý zatčen. Jak potvrdila vyšetřovatelka Jiřina Urbanová, obrovské zisky z obchodů se zbraněmi končily podle zajištěných důkazů pravděpodobně na kontech v Česku. "Při domovních prohlídkách jsme zajistili řadu dokumentů, v každém případě se bude jednat o mnohamilionové částky."

Dotyčná dolarová konta u nás už byla podle policie zajištěna. Při dalším pátrání kriminalisté nevylučují další zatýkání.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme