Policisté dopadli padělatele se stovkami falešných bankovek

Severomoravští policisté odhalili padělatelskou dílnu. Obvinili 33letého muže z Nového Jičína, který ve svém bytě na počítači vyráběl falešné pětistovky a dvoutisícikoruny. Našli u něj několik set padělaných bankovek stejného sériového čísla. Právě tím je podle kriminalistů případ ojedinělý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Muže policisté zatkli v Libině na Šumpersku poté, co zaplatil padělkem v prodejně potravin. Po kapsách měl přes šedesát falešných bankovek. Jak upřesnila severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková, obviněný neměl dosud potíže se zákonem a po dopadení se ke všemu přiznal.

"Muž se v kvalitě padělků neustále vylepšoval. Zatímco jeho první pokusy byly odhaleny krátce po udání, poslední byly velmi povedené a byly nalezeny vesměs až v bankách. Kromě počítačového vybavení využíval i své umělecké sklony a bankovky před tiskem upravoval i ručně," uvedla policejní mluvčí.

Česká národní banka přitom v minulých dnech oznámila, že zločinci více padělají cizí měnu. Přibylo hlavně falešných eur. Leopold Surga z centrální banky odhaduje, že se můžeme téměř stoprocentně spolehnout na to, že z bankomatu dostaneme pravé peníze.

"Banky nás v řadě případů ujišťují, že do bankomatů používají peníze, které jsou zpracovávány Českou národní bankou. Troufám si tvrdit, že spolehlivost našich zařízení používaných na třídění peněz je vysoká," vysvětlil Surga.

Právě důkladná kontrola v bankách odhalila i novojičínského padělatele. Teprve jejich znalci falešné bankovky poznali. Padělateli bankovek hrozí až desetileté vězení. Na proces čeká na svobodě, soudce totiž zamítl žádost státního zástupce, aby na něj uvalil vazbu.

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme