Policistům a hasičům chce Hamáček přilepšit o 1,45 miliardy korun

Pro policisty a hasiče bude ministr vnitra a zahraničí, předseda ČSSD Jan Hamáček při jednáních o platech na příští rok žádat navýšení tarifů o čtyři procenta a rizikového příplatku o šest procent. Celkem jde o 1,45 miliardy, řekl novinářům po jednání úzkého vedení sociálních demokratů. Zopakoval, že ČSSD bude podporovat požadavek odborů na nárůst platů ve veřejné sféře o deset procent plošně, učitelé by měli dostat 15 procent navíc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček | Zdroj: Úřad vlády

„Pokud bychom měli splnit to, co pokládám za optimální, to znamená šest procent do rizikového příplatku a čtyři procenta do tarifů, ta částka je 1,45 miliardy korun," řekl Jan Hamáček na dotaz, jaké navýšení rozpočtu pro příští rok bude požadovat pro svůj resort vnitra.

Státní zaměstnanci nemůžou počítat s plošným navýšením platů, shodli se v Lánech Zeman a Babiš

Číst článek

Nárůst platů ve veřejném sektoru o deset procent si podle propočtů ČSSD vyžádá zhruba 4,5 miliardy.

Podle vyjádření bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála z ČSSD, kterého v pondělí v čele resortu vystřídala jeho stranická kolegyně Jana Maláčová, bude ministerstvo práce žádat na růst rodičovského příspěvku zhruba čtyři miliardy a miliardu navíc na investice v sociálních službách.

Další navýšení budou chtít ministerstvo kultury na podporu městských uměleckých scén a ministerstvo vnitra na techniku a výbavu policistů a hasičů.

O požadavcích jednotlivých ministerstev bude ČSSD jednat až po dohodě na platech, uvedl v pondělí Hamáček. 

Rozpočet: schodek 50 miliard korun

Návrh rámce rozpočtu se schodkem 50 miliard korun schválila předchozí jednobarevná vláda hnutí ANO v demisi v polovině června. Ministryně financí Alena Schillerová za ANO bude s jednotlivými ministry jednat o dalších požadavcích během srpna.

Návrh rozpočtu počítá s více penězi na platy učitelů či důchody, naopak s menšími náklady na sociální dávky. Výdaje by měly růst většině úřadů a ministerstev.

Celkové příjmy rozpočtu na příští rok naplánovalo ministerstvo financí na 1,432 bilionu korun, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje by měly být 1,482 bilionu, z toho výdaje na investice mají stoupnout meziročně o 21 miliard na 78,7 miliardy korun.

V údajích jsou započteny peníze z fondů EU. Vláda musí podle zákona návrh rozpočtu odeslat do sněmovny do konce září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme