Policisté hledali v pražském dopravním podniku důkazy o korupci

Protikorupční policie zaměřila nový cíl. Ráno si kriminalisté přišli do sídla Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) pro důkazy o uplácení v zakázkách, na které trestními oznámeními upozornil odvolaný ředitel Vladimír Lich.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Sídlo Dopravního podniku hlavního města Prahy | Zdroj: ČTK

Policisté šli na jisto. Vyžádali si dokumenty z marketingového oddělení, z IT a zásobovací sekce a podívali se i do kanceláře generálního ředitele.

Pověřená šéfka podniku Magdaléna Češková doplnila, že nešlo o policejní razii. Zaměstnanci předávali dokumenty sami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souvislosti zásahu v pražském dopravním podniku přiblížil ve Stalo se dnes Radiožurnálu ředitel Transparency International David Ondráčka

„Kolegové byli požádáni, aby opustili kanceláře. Kanceláře nejsou zapečetěny, jsou jenom hlídány, aby se tam pracovníci nepohybovali volně. Teprve v okamžiku, kdy by policisté nedostali příslušné materiály, by následovala domovní prohlídka jednotlivých kanceláří,“ řekl Češková.

Stejně jako předseda dozorčí rady míní, že zásah policie měl přijít mnohem dřív. Češkové se ale nezamlouvalo, že policii při zásahu asistovali lidé z nevládní organizace Transparency International, kteří se dříve podíleli na prověrce některých smluv.

Trestní oznámení na několik lidí, a to kvůli nevýhodným smlouvám, podal Dopravní podnik hlavního města Prahy ve středu. Mohli podle firmy spáchat trestné činy podvodu, pletichy při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Den na to odvolalo představenstvo kvůli údajným manažerským pochybením generálního ředitele DPP Vladimíra Liche, který podání trestního oznámení inicioval.

„Policie došla k tomu, že hrozí riziko ztráty důkazů, a proto jeden kolega z Transparency, který se na této věci podílel, byl požádán policií a státním zastupitelstvím, aby u tohoto zásahu asistoval,“ potvrdil účast organizace na zásahu její ředitel David Ondráčka.

Policie prověřuje zakázky, které prošly nedávno auditem a u kterých jsou údajně pro Dopravní podnik hlavního města Prahy nevýhodné smlouvy.

Jedná se například o elektronické sms jízdenky, nákup právních a marketingových služeb nebo nakládání s majetkem a přestavbu metra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v pražském dopravním podniku se věnovaly i Ozvěny dne Radiožurnálu s předsedou sdružení Oživení Štěpánem Rattayem

„Nebyly to nějaké drobné manipulace veřejných zakázek, ale byl to naprosto cílený a organizovaný zločin, který měl vyvést z dopravního podniku stamiliony, možná až miliardy korun a byla na to navázaná velká struktura offshorových společností, přes které peníze praly a posílali jako provize,“ zdůraznil Ondráčka.

Hospodaření dopravního podniku dlouhodobě monitoruje i občanské sdružení Oživení. Podle jeho předsedy Štěpána Rattaye je současná situace těžko čitelná.

„Pan ředitel Lich skutečně koná podle zákona a podává trestní oznámení, protože dospěl k tomu, že došlo k trestnému činu, nicméně je potřeba také zmínit, že tam může být opačný úhel pohledu, kdy pan Lich mohl zvolit jakousi obrannou taktiku,“ podotkl Rattay.

Nikola Bojčev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme