Policisté možná budou moci odebírat DNA i násilím

Policisté možná budou moci získávat vzorek deoxyribonukleové kyseliny (DNA) i za použití násilí. Sněmovna dnes totiž v prvním čtení podpořila vládní novelu trestního řádu a zákona o policii, která s tím počítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouta

pouta | Foto: Jan Rosenauer

Přijetí normy, kterou teď dál projednají sněmovní výbory, by přivítal ministr vnitra František Bublan. Novela by měla podle něj policii umožnit snáze a rychleji identifikovat pachatele trestné činnosti.

"Pokud budou policisté oprávnění provést identifikační úkon, například třeba i odebrat vzorek DNA přes nesouhlas podezřelého nebo obviněného, může být takto získán spolehlivý a přímý důkaz, na jehož základě bude pachatel trestného činu usvědčen," uvedl Bublan.

Analýza DNA, jejíž vzorek se získává ústním stěrem slin, slouží k přesnému individuálnímu určení člověka. Odebírat krev by policisté násilím nemohli. Novela totiž vylučuje násilný odběr vzorků, při němž dojde k "zásahu do tělesné integrity" člověka.

Změna zákona má policistům zjednodušit také vymáhání otisků prstů. Ty by mohla policie odebrat po předchozím souhlasu státního zástupce i násilím, zatímco dnes může obviněný pod hrozbou maximálně padesátitisícové pokuty poskytnutí identifikačních vzorků odmítnout.

Kritikům na novele vadí především to, že by registr DNA spravovala pouze policie. Obávají se, že citlivá databáze nebude pod dostatečnou kontrolou a mohla by být zneužita. Toto riziko je ale podle Bublana minimální. Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer již dříve uvedl, že povinnost odevzdávat vzorky je nepřiměřeným zásahem do osobních svobod.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme