Policisté na Moravě kontrolovali autobusy vracející se ze zahraničí

Jihomoravští policisté dnes kontrolovali autobusy vracející se s turisty do České republiky. Zaměřili se na jejich technický stav, dodržování přestávek v jízdě i alkohol za volantem. Od šesti hodin ráno na hraničních přechodech v Lanžhotě, Mikulově a Hatích prověřili desítky autobusů, na žádnou závažnou technickou závadu ale nenarazili, setkali se jen s menšími přestupky. Celkem zastavili 48 autobusů, nějakou nesrovnalost zjistili přibližně u třetiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kontrola | Zdroj: ČTK

Nejzávažnějšího přestupku se dopustil řidič švédského autobusu, kterému chyběly jakékoli doklady o povinných přestávkách v jízdě. Musel zaplatit kauci 30 tisíc korun, aby vůbec mohl pokračovat dál. Na hraničním přechodu se zdržel asi hodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na hraničním přechodu v Mikulově sleduje reportérka ČRo Vlasta Gajdošíková..mp3

„Cestující, když si druhý den otevřou noviny, tak si o bezpečnostních kontrolách přečtou, řada cestujících domů nedojela,“ říká policista Bohumil Malášek.

Někteří cestující byli rozladění, protože kontrola zabrala 20 i více minut a oni měli za sebou často i 15 hodin jízdy. Většinou ale chápali, že je to pro jejich bezpečnost. Několik jich dokonce překročilo hranice s kufry pěšky, protože nedaleko čekali příbuzní s autem.

„Nevím, co tady chtějí řešit, to je nějaká show? Jedeme takovou dálku domů, tak to není vůbec dobrý. 15 hodin v autobuse a ještě zdržují. Celá noc proklimbaná, šoféři už toho taky mají plné zuby. Je dobře, že jsou kontroly, ale už spěcháme domů, čekají na nás," reagovali na kontroly cestující v autobusech.

Přehrát

00:00 / 00:00

P-Gajdošíková _ Mik-kontroly-balík 12.mp3

Při první fázi kontrol - v pátek večer - podle České televize policisté prohlédli zhruba třicet autobusů. Na nedostatky narazili hned u prvního autobusu. Jeho řidič nebyl schopen prokázat kompletní informace z tachografu, který zaznamenává povinné přestávky řidičů. Za to dopravci hrozí sankce až v řádu několika desítek tisíc.

Nejvýraznějším nalezeným problémem ale byly silně ojeté pneumatiky u rumunského autobusu. Řidič dostal na výběr, buď zaplatí pokutu, nebo dál nepojede. Na hraničním přechodu Hatě museli odstavit jeden autobus, kvůli vadným brzdám. Někde lidé čekali i skoro dvě hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Vlasty Gajdošíkové ve Víkendovém odpoledním Radiožurnálu pak shrnul celé víkendové policejní kontroly a jejich výsledky

Zvýšenou pozornost policie si autobusoví dopravci vysloužili poté, co byl v týdnu v Rakousku zastaven český řidič, který vezl cestující, včetně mnoha dětí, v autobusu s jedním chybějícím kolem.

Náhradní kolo nešlo nasadit

„Náhradní kolo nešlo nasadit. Ne, že bychom to neuměli, ale nešlo nasadit, protože kdybychom ho tam dali, tak bouchne o 10 kilometrů dál znovu,“ vysvětloval řidič.

Autobus byl v dezolátním stavu, měl 11 dalších závažných nedostatků na brzdách, osvětlení, ložiscích a oknech. Jeho jízda tak byla velice riskantní, sotva se dokázal udržet v jízdním pruhu. Na sedmatřicetiletého řidiče bylo podáno trestní oznámení a cestující museli počkat na náhradní autobus.

Rakouský server Krone.at na svých internetových stránkách označil oranžový Neoplan za ‚valící se bombu‘ ve formě českého autokaru.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme