Policisté našli ukradené obrazy Emila Filly, zadrželi dva podezřelé

Policie zadržela šest podezřelých, kteří se údajně podíleli na krádežích v muzeích a galeriích. Zajistila i všechny čtyři odcizené obrazy Emila Filly. Dva zadržení jsou obviněni z krádeže a hrozí jim až deset let vězení. Další čtyři lidi policie obvinila z podílnictví, mohou jít do vězení až na osm let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zátiší s mísema, jeden z odcizených obrazů Emila Filly z výstavních prostor na zámku v Peruci na Lounsku

Zátiší s mísema, jeden z odcizených obrazů Emila Filly z výstavních prostor na zámku v Peruci na Lounsku | Foto: Policie ČR

Na pátrání spolupracovalo sto třicet strážců zákona z Ústeckého, Královéhradeckého a Libereckého kraje. Obviněným se podařilo jeden z obrazů prodat za čtvrt milionu, i ten ale policie zajistila.

Dva muži údajně obrazy ukradli a další čtyři lidé měli shánět kupce. Podle ústecké kriminalistky Heleny Pšeničkové nešlo o krádež na zakázku: „Medializovalo se to, obrazy byly známé, takže muselo být jasné, že je prodají téměř za jakoukoli cenu.“

„Dva jsou podezřelí ze samotného vloupání do pamětní síně u Filly a jsou obviněni z trestného činu krádeže. Ostatní jsou obviněni z trestného činu podílnictví, jejich podíl na nabízení a prodeji bude ještě upřesněn. Nyní je jasné, že každý se nějakým dílem zapojil do toho, aby obrazy byly prodány,“ uvedla kriminalistka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Gabriely Hauptvogelové o zlodějích Fillových obrazů ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Za krádež hrozí pachatelům pět až deset let vězení, dalším čtyřem za podílnictví tři až osm let.

I když jsou rámy poškozené, obrazy jsou podle ředitelky lounské Galerie Bohumila Rejta Alici Štefančíkové v dobrém stavu. „Budou ve zvláštní místnosti, pak je vyčistíme a prohlédne je odborný restaurátor,“ uvedla Štefančíková.

Na perucký zámek se už obrazy nevrátí. O tom, kdy a kde je veřejnost bude moci opět vidět, se ředitelka galerie poradí se svými nadřízenými na krajském úřadě.

Obrazy kubistického malíře Emila Filly zloději ukradli z peruckého zámku 18. listopadu. Vzali jen čtyři nejcennější díla, desítky dalších exponátů nechali bez povšimnutí. Obrazy nebyly pojištěny a samotný zámek nebyl nijak zvlášť zabezpečen, což zlodějům krádež výrazně usnadnilo.

Po lupu i zlodějích pátralo 130 policistů z Ústeckého, Královéhradeckého a Libereckého kraje.

Renáta Prátová, Gabriela Hauptvogelová, Eva Presová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme