Policisté nedovolili skautům zpívat hymnu na Hradě. Ovčáček se omluvil

Skauti si chtěli v neděli odpoledne zazpívat hymnu na Pražském hradě, policisté jim to ale neumožnili. Vše se odehrálo před bazilikou svatého Jiří, kde se konala mše k uctění skautského patrona svatého Jiří. Pražský hrad se za incident omluvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skaut, ilustrační foto | Foto: Milan Kopecký

Podle Ovčáčka se policisté zachovali podle pravidel, v tomto případě prý ale byli zbytečně přísní.

„Na místě je omluva. Zbytečná horlivost. Na druhou stranu bych zase nechtěl policistům křivdit. Postupovali přesně podle pravidel, která mají k dispozici,“ řekl Českému rozhlasu.

„Pan prezident by velmi rád, kdyby skauti mohli zazpívat na Jiřském náměstí svou hymnu, a doufám, že už se situace nebude opakovat. A je tady příslib pro příští rok, že hymna zazní samozřejmě před bazilikou svatého Jiří,“ dodal Ovčáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté nedovolili skautům zpívat hymnu na Pražském hradě. Prezidentská kancelář se omluvila

Skauti se po mši shromáždili před bazilikou. Jak ukazuje video, které koluje po facebooku, postavili se do velkého čtverce. Jeden ze skautských vedoucích pak uprostřed diskutoval s policistou.

„Odehrávalo se to už po několikáté a ani v uplynulých letech jsme to neprojednávali, proto jsme si mysleli, že to není potřeba,“ řekla jedna z organizátorek skautského setkání Tereza Koláčková, proč o zpívání na nádvoří dopředu neinformovali Správu Pražského hradu.

Hymnu si skauti nakonec zazpívali mimo areál Pražského hradu, hned na Hradčanském náměstí.

V článku 6 návštěvního řádu Pražského hradu se ve třetím odstavci pod písmenem c píše, že je zakázáno rušit hlukem výklad průvodce nebo ztěžovat návštěvníkům prohlídku, a to například hudbou, nepovoleným zpěvem nebo hlasitými projevy. Na dodržování návštěvního řádu dohlíží Hradní stráž, kustodi a také policie. Její prezidium chybu uznalo.

„Počínání policisty lze hodnotit jako neempatické a necitlivé., Tato nešťastná situace byl vedením Policejního prezidia projednána také se zástupcem ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta, a to s tím úmyslem, aby k podobným událostem do budoucna pokud možno nedocházelo,“ uvedl mluvčí Jozef Bocán.

Skauti jsou prý včerejší událostí znepokojeni. „Přítomní skauti a skautky neznamenali žádné bezpečnostní riziko, stejně jako se nechystali k ničemu neobvyklému. Stejně jako chtěli zpěvem hymny zakončit své setkání včera a v předchozích letech, zpívali hymnu skauti na nádvoří Pražského hradu například i v den pohřbu Václava Havla. Se zásahem Policie ČR v prostorách Pražského hradu ani nikde jinde jsme se doposud nikdy nesetkali,“ uvedli v oficiálním prohlášení.

„Pevně věříme, že se jednalo o nedorozumění, jakkoli velmi znepokojující nedorozumění. O vysvětlení dnes oficiální cestou požádáme policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Předpokládáme, že nikdo nechceme žít v zemi, kde si někdo, včera zrovna skauti, nemůže poklidně zazpívat státní hymnu,“ dodali.

Skaut | Foto: Michal Jindra

ČRo, Tomáš Bystrý, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme