Policisté objevili několik set padělaných dálničních známek. Většinu na Plzeňsku

Policisté řeší nejrozsáhlejší případ padělaných dálničních známek za poslední roky. V minulých dnech jich objevili několik set, většinu na Plzeňsku. Padělky jsou poměrně zdařilé, od pravých známek je možné je odlišit například podle čárového kódu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční kupón pro rok 2015 | Foto: Ministerstvo dopravy

„Státní fond dopravní infrastruktury dostal od policie v minulých dnech informaci tom, že odhalila případ v řetězci prodejců a zahájila v této věci trestné řízení,“ uvádí k případu falešných dopravních známek mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Většinu ze zabavených dálničních známek pochází z Plzeňského kraje. Celní správa ale podle Neřolda zachytila dvě falešné známky i v Královehradeckém kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

O falešných dálničních známkách, které policie objevila zejména na Plzeňsku, mluvil Tomáš Neřold z ministerstva dopravy

„Takže se dá dovozovat, že se známky už rozprodaly i do dalších krajů, a tím pádem nelze přesně určit, kde na ně všude můžou lidé narazit,“ říká.

Padělky kupónů ale podle ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka nejspíš nebudou v běžném prodeji: „Myslím si, že asi budou distribuovány jiným způsobem a asi levněji. Každého bych vyzval, ať si dává pozor na levné známky a vůbec ať se podívá, jestli známka, kterou kupuje, má správné prvky.“

Podle Ťoka to znamená hlavně zkontrolovat čárový kód dálniční známky. Přední strana padělku je totiž jinak velmi kvalitní. „Sedmým číslem je dvojka a za ní má být mezera. Na padělku ta mezera není,“ vysvětluje Tomáš Neřold.

Nabízí ale ještě jednodušší vodítko, jak poznat falešnou dálniční známku: „Pokud ji řidiči otočí, tak ta falešná má gramatické chyby v německém textu. Je tam napsáno vignete, správně je vignette.“

Dálniční známka 2014 a 2015 | Foto: Český rozhlas

Petra Hosenseidlová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme