Policisté ocenili studenta, který zachránil dva lidi z havarovaného auta

Osmnáctiletý student poděbradského gymnázia Tomáš Maux je čerstvým držitelem ocenění Gentleman silnic. Loni na podzim prokázal velkou odvahu, když pomohl zraněné posádce osobního automobilu, který se na obávané křižovatce u obce Pátek na Nymbursku střetl s linkovým autobusem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oceněný Tomáš Maux získal titul Gentleman silnici a značkové hodinky | Foto: Michal Trnka

Na první pohled obyčejná cesta z poděbradského gymnázia domů do nedalekého Křečkova se pro mladého muže stala zážitkem, na který nikdy nezapomene.

Autobus, který jel po vedlejší silnici, se na nebezpečné křižovatce střetl s automobilem. Tomáš si ještě před tím uvědomil, že se blíží nebezpečí, i tak bylo ale už pozdě.

„Zavolal jsem na řidiče, aby okamžitě zastavil, ale to už bylo pozdě a s celou situací se už nedalo nic dělat a srazili jsme se,“ vzpomíná Tomáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh odvážného Tomáše Mauxe shrnul redaktor Michal Trnka

V autobuse se nikomu z cestujících nic nestalo. Horší pohled byl na auto, které se několikrát převrátilo přes střechu a nakonec dopadlo do příkopu. Mezi cestujícími v tu chvíli zavládlo úplné ticho.

Po několikavteřinovém šoku vyběhl mladý muž ven a bez váhání zamířil přímo k osobnímu autu. Muž a žena, kteří byli uvnitř, se nehýbali. Oba měli zavřené oči a krváceli.

„Jako první jsem si v duchu říkal, že je nejdůležitější zjistit, jak na tom oba dva jsou. Běžel jsem k pánovi, snažil jsem se s ním komunikovat. Otevřel jsem dveře, pán po chvíli otevřel oči a začal se mě zcela zmateně vyptávat, co se stalo, kdo to zavinil a co teď bude dělat,“ popisuje Tomáš Maux a pokračuje:

„Já jsem se ho snažil neustále uklidňovat, pán měl tendenci vylézat z auta, i když měl zapnutý pás. Pomáhal jsem mu z toho auta vylézt, ale podlomila se mu kolena, tak jsem mu doporučil, aby se posadil.“

Středočeský policejní ředitel Václav Kučera a Tomáš Maux oceněný titulem Gentleman silnic | Foto: Michal Trnka

Následně rozbil okénko a pokoušel se probudit také spolujezdkyni, která také značně krvácela. Poté, co se podařilo dostat ven i ji, se student společně s dalšími svědky do příjezdu sanitky a hasičů o zraněné staral.

Při svém zásahu mohl Tomáš využít znalostí pravidel první pomoci, které si osvojil ještě na základní škole: „Měl jsem tu možnost být vybrán do týmu, který měl reprezentovat školu v oblasti první pomoci. Účastnil jsem se různých soutěží první pomoci, nějaké základy jsem v hlavě měl.“

Tomáš Maux je v pořadí 73. držitelem titulu Gentleman silnic, který uděluje Policie České republiky a Česká pojišťovna s cílem motivovat řidiče k tomu, aby si na silnici pomáhali a nebyli k sobě lhostejní.

Vyšetřování dopravní nehody, při které pomáhal, ještě není uzavřené. Jisté však už je, že Tomáš pomohl zachránit dva lidské životy. A v budoucnu by prý jednal stejně: „Pokud by byla opět příležitost pomoct člověku v nouzi, já si myslím, že bych neváhal ani na vteřinu a udělal bych to samé.“

Michal Trnka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme