Policisté odhalili rozsáhlý případ padělání obrazů

Zřejmě nejrozsáhlejší případ padělání obrazů v dějinách české kriminalistiky odhalili policisté z Moravy. Zatím objevili více než půldruhé stovky falz Jana Zrzavého, Václava Špály, Kamila Lhotáka a dalších autorů 19. a 20. století. Část z nich se podařilo zajistit při domovních prohlídkách u pachatelů a u některých majitelů, mnohé obrazy ale ještě mají kupci doma, aniž by zřejmě tušili, že naletěli podvodníkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz

Klíčovou postavou byl podle kriminalistů malíř, který dokázal zdařilou kopii vyrobit maximálně za tři dny. Organizátory rozsáhlého podvodu byli ale další dva muži, kteří část obrazů prodali za téměř 6 milionů korun.

Všichni tři byli zadrženi v pondělí při akci s názvem Trojský kůň, jíž se ve finále zúčastnilo 50 policistů ze čtyř krajů.

Malíři hrozí maximálně 5 let vězení za porušování autorských práv; jeho společníkům ale trest podstatně vyšší. Proto státní zástupkyně Vladimíra Novotná podala návrh na uvalení vazby. Oběma pachatelům bylo sděleno obvinění pro trestný čin podvodu s trestní sazbou od 5 do 12 let.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme