Policisté odložili případ úmrtí europoslance Ransdorfa. Nic protiprávního nezjistili

Pražská policie odložila vyšetřování okolností úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa z KSČM s tím, že nezjistila nic protiprávního. Ve středu o tom informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan. Ransdorf zemřel náhle loni v lednu ve věku 62 let. O prošetření úmrtí usilovala politikova rodina, která skon dávala do souvislosti s Ransdorfovým zadržením ve Švýcarsku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf (archivní foto)

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Prošetřování tohoto případu bylo koncem prázdnin ukončeno odložením, neboť nebyly zjištěny skutečnosti, které by dokládaly, že došlo k čemukoli protiprávnímu," sdělil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan bez dalších podrobností.

Europoslanec Miloslav Ransdorf zemřel loni v lednu poté, co jej záchranná služba převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny. Institut druh zdravotních potíží nesdělil. Europoslanec měl cukrovku a stěžoval si na to, že švýcarská policie mu po určitou dobu odpírala léky.

Zadržení Ransdorfa v curyšské bance

Švýcarští policisté zadrželi Ransdorfa a tři Slováky v prosinci 2015 v curyšské bance, a to kvůli údajným majetkovým deliktům. Ransdorf, který v souvislosti s případem pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že by se dopustil čehokoli nezákonného. S bankou chtěl prý jen navázat komunikaci. Švýcarská prokuratura následně trestní řízení zastavila.

Vdova po Miloslavu Ransdorfovi nebude u švýcarské prokuratury žádat o odškodnění

Číst článek

Policisté ze Švýcarska odmítli v únoru 2016 tvrzení vdovy Vlasty Ransdorfové, že při zacházení s politikem pochybili.

Uvedli, že zadržený byl po vyšetření shledán schopným vazby a že po dobu zadržení byl pod dohledem lékaře, který mu poskytl veškeré potřebné léky.

Vdova naopak tvrdí, že manžel léky nedostal buď vůbec, nebo je dostal v nedostatečném množství. Kvůli zvýšenému tlaku měl prý zdravotní potíže, stráže se ale nedovolal.

Kdo byl Miloslav Ransdorf?

Ransdorf byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, potom zasedal ve sněmovně a od roku 2004 měl mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972.

Pražská policie v minulosti zkoumala okolnosti úmrtí dalšího politika - někdejšího premiéra Stanislava Grosse z ČSSD, a to na základě trestního oznámení sociálnědemokratického poslance Richarda Dolejše na neznámého pachatele. Ani v tomto případě nenašla důvody pro zahájení úkonů trestního řízení, což oznámila loni v lednu.

Gross dlouhodobě trpěl zřejmě amyotrofickou laterální sklerózou, při níž nemocní postupně ztrácejí buňky ovládající svalové pohyby. Dožil se 45 let. Deník Blesk napsal, že podle některých zpravodajců musel Gross vypít zhruba deset let před onemocněním směs těžkých kovů, která obsahovala i uran.

Kauza Miloslav Ransdorf v curyšské bance | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme