Inspekce obvinila policistu, který zbraní ohrožoval řidiče. Hrozí mu až pět let vězení nebo zákaz činnosti

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila jednoho z policistů, kteří loni ohrožovali zbraní řidiče v Plzni. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí inspekce Ivo Mitáček. Policistovi hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti. O obvinění ve čtvrtek informovala Česká televize.

Plzeň (Aktualizováno: 15:34 15. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista v civilu zachycený na videu poškozeného řidiče. | Foto: reprofoto Youtube.com/Týdeník Policie | Zdroj: Repro YouTube

„Vyšetřovatel dospěl k závěru, že zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin. Zahájil proto dnešním dnem trestní stíhání jednoho z příslušníků Policie ČR a obvinil ho z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby," řekl pro server iROZHLAS.cz mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivo Mitáček.

„V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let nebo zákaz činnosti. Trestní stíhání policisty je vedeno na svobodě,“ doplnil.

Inspekce vyhodnocovala během vyšetřování informace z mnoha zdrojů. „Vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů vyhodnocoval všechny svědecké výpovědi, pořízené veřejné i soukromé kamerové záznamy, dále odborné stanovisko k postupu policistů a nechal si také vypracovat znalecký posudek z oboru psychiatrie,“ upřesnil Mitáček.

Obviněn pouze jeden ze dvou policistů

Inspekce přitom obvinila pouze jednoho z dvojice policistů, kteří loni zakročili proti řidiči na rušné křižovatce v Plzni. Jde o policistu, který muže ohrožoval zbraní.

Policisté ohrožující zbraní řidiče v Plzni odešli s výsluhami? 'Není to pravda,' odmítá policie i GIBS

Číst článek

„U druhého prověřovaného příslušníka Policie ČR byly poznatky z prověřování vyhodnoceny tak, že tento policista se trestného činu nedopustil,“ uvedl mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Policistou, který měl podle dřívějších informací Radiožurnálu v ruce zbraň, je zástupce šéfa západočeské zásahovky Vladimír Slavotínek.

Oba policisté jsou stále ve služebním poměru, plzeňská policie čeká na oficiální zprávu od Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Zatím nemáme oficiální informace od generální inspekce. Musíme počkat, až nám je doručí, následně vydáme oficiální zprávu,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Policisté jsou šéfové plzeňské zásahovky

Dvojice policistů měla 21. září za bílého dne a plného provozu na rušné Karlovarské třídě v Plzni se zbraní v ruce zakročit proti karlovarskému řidiči.

Na rušné plzeňské křižovatce donutil neoznačený černý mercedes zastavit jiné civilní auto, které ho předtím takzvaně problikávalo kvůli údajně agresivní jízdě.

Kdo jsou muži z videa? Řidiče v Plzni ohrožoval zbraní policista oceněný medailí a šéf zásahové jednotky

Číst článek

Z mercedesu vystoupili dva muži. Jedním z nich byl podle zjištění Radiožurnálu šéf zásahovky Josef Němec a druhým mužem, který měl v ruce zbraň, byl pak jeho zástupce Vladimír Slavotínek, předloni oceněný slavnostní medailí za příkladné plnění pracovních povinností.

Následovaly nadávky i projevy násilí, kterými policisté v civilu donutili řidiče vystoupit z jeho vozu a legitimovat se. Oni sami služební průkazy ukázali až po opakované výzvě řidiče.

Incident již dříve odsoudil tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Oba jednání policistů označili za neomluvitelné. Průběh incidentu zachyceného na videonahrávce již dříve médiím poskytl právník napadeného řidiče Ronald Němec. 

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme