Policisté po celém Česku se zaměřili na prodej alkoholu mladistvým

V Česku začaly kontroly prodeje alkoholu mladistvým. Policisté s celníky, hygieniky a hasiči se v barech a restauracích také zaměřili na značení nouzových východů nebo dostatek hasicích přístrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena a alkohol

Žena a alkohol | Foto: CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

Mladiství, kteří chodí pít do pražských barů, si v noci na dnešek skleničku mnohdy odpustili. Média totiž o připravovaných kontrolách s předstihem informovala.

„Dneska psali v novinách, že budou (policisté) v Praze obcházet a kontrolovat,“ potvrzuje jeden z mladíků. Když může, tak si prý většinou koupí pivo.

„Nejhorší je, že pivo je většinou levnější než třeba Cola. Mladiství si dají radši pivo, které je levnější, než drahou Colu,“ upozorňuje jeho kamarád.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté po celém Česku se zaměřili na prodej alkoholu mladistvým. Natáčela redaktorka Iveta Vávrová

Policisté v centu Prahy zkontrolovali přibližně 15 nočních podniků. Mladistvé pod vlivem alkoholu odváželi na služebny, odkud si je museli vyzvednout rodiče.

„Kontroly vypadají všude stejně. Policisté nejprve zkontrolují totožnost mladistvého, poté ho podrobí orientační dechové zkoušce,“ popisuje policejní mluvčí Andrea Zoulová a pokračuje:

„Pokud mladistvý nadýchá, tak se policista snaží zjistit, jakým způsobem se k alkoholu dostal. Pokud je označena konkrétní osoba, která mladistvému alkohol nalila, tak je vystavena blokové pokutě na místě nebo správnímu řízení. V krajním případě může dojít i k zakázání provozu.“

Patnáctiletí v Česku mají nejvíce zkušeností s alkoholem, varuje OECD

Číst článek

První vlna kontrol skončí příští pátek. Policejní akce zaměřené na prodej alkoholu mladistvým ale budou pokračovat až do konce letošního roku. Cílem je hlavně prevence.

V Česku má zkušenost s alkoholem 94 procent patnáctiletých dětí. Vyplynulo to z květnové zprávy OECD. Opilost už zažilo 40 procent dětí do 15 let. Čtvrtina z nich dokonce přiznala, že se opíjí pravidelně, a to minimálně jednou týdně.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ročně končí kvůli otravě alkoholem na jednotkách intenzivní péče zhruba tisíc dětí a mladistvých.

Anna Jadrná, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme