Policisté podle MfD napomohli zmizení svědka v kauze Krejčíř

Za zmizením podnikatele Jakuba Konečného, který je korunním svědkem v kauze Radovana Krejčíře, mohou tři lidé. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, jsou to důstojníci z protikorupční policie. Hospodářské noviny informují, že Solo Sirkárna plánuje přesun své výroby do Ruska. Lidové noviny a Mladá fronta Dnes se opět věnují bodovému systému. Slavné české značky se vracejí na trh, píše Právo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Inspekce ministra vnitra tvrdí, že přišla na tři lidi odpovědné za zmizení podnikatele Jakuba Konečného, korunního svědka v kauze uprchlého Radovana Krejčíře. Jak píše Mladá fronta Dnes, jde o tři vlivné důstojníky z protikorupční policie. Inspekce už navrhla, aby byli všichni tři stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele.

Jak Mladá fronta Dnes připomíná, důstojníci nejsou podezřelí z toho, že by Konečného unesli, ale z toho, že věděli, že Konečnému hrozí reálné nebezpečí únosu či zabití, a nic s tím nedělali. Tato jejich nečinnost pak podle inspekce vedla k tomu, že Konečný nakonec 1. března 2005 beze stopy zmizel a policie po něm dosud neúspěšně pátrá. Přestože policie nenašla jeho tělo, jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že Konečného někdo zavraždil.

Solo Sirkárna, nejznámější a dnes už i jediná česká sirkárna, plánuje podle Hospodářských novin přesun výroby za hranice. O vytvoření společného podniku jedná s jedním z nejvýznamnějších ruských výrobců zápalek. Jeho jméno ale zatím tají. V Sušici by zůstala speciální výroba, u které se může i zvyšovat cena.

Standardní zápalky by vyrábělo Rusko. První z miliónů krabiček se značkou Sola by mohly opouštět linky v Rusku už v příštím roce. Sušická Solo Sirkárna produkuje ročně přes 400 miliónů krabiček. Po zavření mnoha podobných firem zůstala jedinou nejen v České republice, ale s výjimkou polských sirkáren i v Evropě.

Lidové noviny informují o sporu o promile alkoholu v krvi. Zatímco policie chce podle nového bodového systému trestat řidiče s 0,8 promile v krvi soudem, žalobci se naproti tomu odvolávají na zákony. Podle nich je trestným činem až podíl alkoholu v krvi nad jedno promile.

Policisty stíhaných osm desetin je podle soudů přestupek. Státní zastupitelství tak usnesení o zahájení trestního stíhání buď zruší, nebo, pokud bude věc v pokročilé fázi, ji postoupí příslušnému magistrátu či obecnímu úřadu.

Mladá fronta Dnes se k problémům po zavedení bodového systému přidává - policie podle ní trestá rychlost v každém městě jinak. Zatímco někde jsou ochotni tolerovat k maximální povolené padesátce pouze tři kilometry v hodině navíc, což je možná odchylka radaru, v jiných městech jsou strážníci podstatně benevolentnější. Třeba v Táboře, Trutnově nebo Českém Těšíně odpustí řidiči rychlost vyšší až o deset kilometrů v hodině. Nejpřísnějšími městy jsou naopak Hradec Králové, Havířov nebo Most.

Deník Právo se raduje, že se slavné české značky znovu s velkým úspěchem vracejí na trh. Klíčovou roli při jejich znovuzrození sehrály ochranné známky. Ty jsou pro firmy, které je vlastní, rodinným stříbrem v hodnotě mnoha miliónů korun. Pomáhá jim nejen nostalgie, ale i přesycenost lidí současnou nabídkou a určité zklamání z kvality mnoha zahraničních výrobků.

Například 150 let známé mýdlo s jelenem na ruční praní se po roční přestávce opět vrací na pulty. Motoristy potěší návrat motocyklu Jawa Pionýr. Mezi nejdražší české známky patří Semtex pardubické Explozie, oceněněný na 130 miliónů korun, nebo receptura Kofoly, za kterou nový majitel zaplatil 215 miliónů korun.

Lidové noviny v souvislosti se zříceným historickým domem s někdejší slavnou cukrárnou U Myšáka ve Vodičkově ulici v Praze upozorňují na sporný efekt takzvaného fásádismu. Většinou památkáři trvají alespoň na zachování čelní fasády v případech, kdy investor žádá zbourání domu ve snaze získat lukrativní parcelu.

Poprvé se tento fenomén objevil před 30 lety v západní Evropě, v posledních letech se uplatňuje i v Praze. Typickými příklady fasádismu je bývalý obchodní dům Darex na Václavském náměstí nebo bývalý závod ČKD Tatry Smíchov na Andělu.

A pokud jde o fasádu domu s cukrárnou U Myšáka - postaveného s unikátní rondokubistickou čelní stěnou, zajímavý je i původ díla. Jak podotýká deník Právo, není totiž zcela jasný. Někteří památkáři a historici umění přičítají tuto stavbu - kromě oficiálně uváděného stavitele Josefa Čapka - i jako architektonický "melouch" slavného Josefa Gočára.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme