Policisté přeci jen dostanou přidáno, ale méně

Policisté, hasiči a další státní zaměstnanci ve služebním poměru přeci jen dostanou příští rok přidáno. Jejich platy ale vzrostou asi o polovinu méně, než jim původně sliboval služební zákon. Jeho platnost parlament minulý týden o rok odložil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista

Policista | Foto: Jan Rosenauer

Původně v rozpočtu bylo na tyto účely vyhrazeno celkem asi osm miliard korun, z toho 5,3 miliard na mzdy, zbytek na odvody. "Z této částky 5,3 miliard bude částka 2,7 miliardy korun plus příslušné odvody ponechána v rozpočtech ministerstev vnitra, financí a spravedlnosti na zvýšení tarifních platů," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle dřívějších prohlášení politiků by si policisté nebo hasiči měli polepšit v průměru asi o 4000 korun, podle služebního zákona to měl být dvojnásobek. Jejich průměrný plat se tak zvýší na zhruba 28.000 korun. Zbytek peněz původně vyčleněných v rozpočtu na vyšší mzdy, což představuje 2,6 miliard korun plus peníze na odvody, by měl jít do vládní rozpočtové rezervy, dodal Sobotka.

Vláda dnes současně rozhodla o zvýšení základního tarifu ve státní sféře v příštím roce o sedm procent. Více si mají podle ministra polepšit vedle členů bezpečnostních sborů také učitelé.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme