Policisté přeci jen dostanou přidáno, ale méně

Policisté, hasiči a další státní zaměstnanci ve služebním poměru přeci jen dostanou příští rok přidáno. Jejich platy ale vzrostou asi o polovinu méně, než jim původně sliboval služební zákon. Jeho platnost parlament minulý týden o rok odložil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista | Foto: Jan Rosenauer

Původně v rozpočtu bylo na tyto účely vyhrazeno celkem asi osm miliard korun, z toho 5,3 miliard na mzdy, zbytek na odvody. "Z této částky 5,3 miliard bude částka 2,7 miliardy korun plus příslušné odvody ponechána v rozpočtech ministerstev vnitra, financí a spravedlnosti na zvýšení tarifních platů," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle dřívějších prohlášení politiků by si policisté nebo hasiči měli polepšit v průměru asi o 4000 korun, podle služebního zákona to měl být dvojnásobek. Jejich průměrný plat se tak zvýší na zhruba 28.000 korun. Zbytek peněz původně vyčleněných v rozpočtu na vyšší mzdy, což představuje 2,6 miliard korun plus peníze na odvody, by měl jít do vládní rozpočtové rezervy, dodal Sobotka.

Vláda dnes současně rozhodla o zvýšení základního tarifu ve státní sféře v příštím roce o sedm procent. Více si mají podle ministra polepšit vedle členů bezpečnostních sborů také učitelé.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme