Policisté prohledávali ministerstvo práce a sociálních věcí. Zaměřili se na Fond dalšího vzdělávání

Na ministerstvu práce a sociálních věcí byli ve středu policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zaměřili se na Fond dalšího vzdělávání, který pod resort spadá. Informoval o tom server Aktuálně.cz s tím, že policisté prohledávali FDV i ve čtvrtek. Mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej zpravodajskému serveru řekl, že „úkony trestního řízení probíhají" a další komentář k případu poskytovat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Vyšetřování probíhá. Nemůžeme se k němu vyjadřovat. Náměstek ministryně Petr Hejduk, pod něhož fond spadá, podepsal mlčenlivost," řekl mluvčí ministerstva Petr Habáň a zároveň potvrdil, že si policisté přišli pro dokumenty a další materiály.

Fond dalšího vzdělávání je příspěvkovou organizací ministerstva práce. Zaměřuje se na profesní vzdělávání a má přispívat k lepšímu uplatnění starších pracovníků, rodičů s malými dětmi či postižených na trhu práce.

Fond opakovaně sklízel kritiku kvůli vedení svých projektů, a to například i od poslanců sněmovního sociálního výboru. Kvůli situaci ve fondu odboráři vstoupili do stávkové pohotovosti, v polovině listopadu ji pak zrušili.

Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) totiž 11. listopadu odvolala ředitele fondu Miroslava Procházku kvůli výsledkům auditu o hospodaření.

Okolnosti vzniku fondu

Policie se podle informací ČTK zajímá hlavně o okolnosti vzniku fondu. Fond vznikl kvůli čerpání evropských peněz na projekty. Od roku 2012 vedl například projekt Stáže ve firmách za plánovanou částku 800 milionů - 680 milionů z fondů EU a 120 od státu.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) loni v červenci uvedl, že ministerstvo práce při zřizování fondu porušilo zákon. Evropská komise tak může fond vyhodnotit jako neoprávněného příjemce evropských peněz a hrozí, že ČR bude muset dotace Bruselu vracet.

„NKÚ pokládá téměř miliardu korun, kterou ministerstvo práce podpořilo tento (projekt stáží) a na něj bezprostředně navazující projekt, za nepřiměřenou investici," uvedl loni úřad. Napsal, že projekt stáží stál přes tři čtvrtě miliardy korun, očekávaný efekt ke zlepšení zaměstnávání ale neměl.

Manipulace s úvazky a špatné hospodaření

Ministerstvu práce se před časem podařilo ukotvit fond do zákona, dostal se do novely o zaměstnanosti. Zástupci ministerstva už dřív poslancům sociálního výboru řekli, že projekty skončily. Nynější vedení resortu „shledalo důvod, proč nepokračovat s fondem v podobných aktivitách", řekl poslancům na jednom z letošních zasedání sociálního výboru náměstek ministryně Martin Kučera.

Důvodem odvolání ředitele fondu Procházky byly výsledky ministerského auditu, který zjistil „špatné hospodaření a téměř trojnásobné překročení provozního rozpočtu", uvedl už dřív mluvčí resortu. Audit podle něj zjistil i „manipulaci s úvazky". Osobní náklady, které byly u evropských projektů, s nimi nesouvisely.

„V přehledu o hospodaření organizace ředitel uváděl nereálná ekonomická data, jednotlivé přehledy tak vykazovaly různou výši hospodářského výsledku a neodpovídaly skutečnosti. Další chybou bylo opakované uzavírání smluv se zaměstnanci na dobu určitou, častokrát jen na pár měsíců, což odporuje zákoníku práce," uvedl k auditu už dřív mluvčí.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme