Policisté prověřují smrt muže, který podlehl radám léčitelů a předčasně zemřel

Uvěřil radám samozvaného léčitele, vzdal se západní medicíny a zemřel. Tragickým příběhem Marcela Wimmera, na který upozornil Český rozhlas, se teď začali zabývat i mělničtí kriminalisté. Prověřují, jestli za úmrtím nestojí nedbalost "léčitelského guru".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčitel a hlava sdružení Slunce naděje Jiří Suchý s manželkou známí jako Jiřík a Jiťulka

Léčitel a hlava sdružení Slunce naděje Jiří Suchý s manželkou známí jako Jiřík a Jiťulka | Foto: Jan Rasch

Chtějí tak prolomit situaci, kdy platné zákony v podstatě neumožňují trestat alternativní léčitele za pochybné praktiky. Slibují sice lidem zázračné uzdravení, ale podle odborníků jsou často spíš životu nebezpečné.

„Když jsme ho vedli dolů po schodech, tak už jsme ho vlastně nesli. Ani nohama nemohl hýbat. Když jsme ho přinesli dolů, tak jsem ho chtěl posadit na židli a on mi padl na zem. To byl de facto konec. Ne de iure, protože oficiálně zemřel až v nemocnici. A to oni potřebovali,“ popisovali letos v květnu smrt svého syna manželé Wimmerovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praktiky samozvaného léčitele zjišťovala Markéta Chaloupská

Marcel Wimmer měl leukémii a věřil, že ho lidé ze společnosti Slunce naděje vyléčí. Rezignoval dokonce na západní medicínu. Jeho rodiče jsou přesvědčeni, že kvůli tomu předčasně zemřel.

Tuto možnost teď začali prověřovat i mělničtí kriminalisté.

„Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti, za který je podle současné právní kvalifikace možno uložit trest odnětí svobody až na tři léta,“ říká policista Václav Tichý. V případu prý zatím nikoho neobvinili.

Marcel Wimmer trpěl rakovinou krve. Podlehl alternativnímu léčení Slunce naděje

Číst článek

Marcel Wimmer docházel k alternativnímu léčiteli Jiřímu Suchému ze Slunce naděje. A podle Wimmerových se nechal přesvědčit, že ho guru uzdravuje.

Po tragickém konci se už Suchý nechce k případu vyjadřovat: „Já nesmím, protože jsem svou plnou moc dal advokátovi.“

Jeho právní zástupce Jan Nohejl řekl, že jeho klient byl na policii. Prý ale pouze podával vysvětlení. „Můj klient zásadně odmítá, že by kdy instruoval jakkoli pana Wimmera. Co se týkalo léčby jeho nemoci, tak tím se nikdy nezabýval,“ říká advokát.

Marcel Wimmer zemřel po léčbě ve Slunci naděje | Foto: archiv rodiny Marcela Wimmera

Právník také odmítl, že by Suchý kohokoli léčil. Tvrdí, že jen poskytoval takzvané kineziologické emocionální odblokování. A ani to už podle Nohejla nedělá.

Jiného názoru je ale tchýně pana Suchého, kterou reportérka Českého rozhlasu zastihla přímo v domě, kde Slunce naděje sídlí. „Jo jo. Léčí tak, že když někdo přijde a řekne si o to, tak jo. Ale jinak ne,“ tvrdí žena.

V Česku může 'léčit' každý

Suchému totiž nikdo nemůže zakázat, aby dál "léčil". Zatímco třeba v Německu je k léčitelství nutná živnost, kterou získá jen odborně vzdělaný člověk, v Česku fungují léčitelé i šarlatáni v právním vakuu.

Otec zemřelého Jiří Wimmer si myslí, že je vyšetřování na dobré cestě. „Já jsem mluvil s kriminalistou a už mají dost nashromážděného materiálu z různých výslechů,“ říká.

Ministerstvo zdravotnictví po odvysílání reportáže zřídilo speciální e-mailovou adresu, kam přišla už stovka stížností na nebezpečné léčitelské praktiky.

Ministr Svatopluk Němeček z ČSSD slíbil, že ve spolupráci s resortem spravedlnosti prosadí i změnu zákona. Zatím ale konkrétní opatření nepředstavil.

mka, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme