Policisté řešili nejméně trestných činů za posledních 20 let. Přibylo ale vražd

Celkem policie loni evidovala něco málo přes 300 tisíc trestných činů. Nejvíce se setkávají tradičně s majetkovou trestnou činností, tedy krádežemi, vloupáním nebo třeba podvodem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nejvíce trestných činů hlásí Praha, pak je to Moravskoslezský kraj a Střední Čechy. Naopak nejméně jich policie zaznamenala v kraji Karlovarském a na Vysočině. Ve všech krajích počet trestných činů klesl, jenom v Olomouckém kraji se, i když nepatrně, zvýšil.

V kriminalitě podle jednotlivých okresů jsou na tom nejhůře na Chomutovsku, Mostecku, Teplicku nebo Ústecku. Na Moravě je na tom nejhůře Brno a Ostrava.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji krimnality mluvil Petr Medek

Loni se kriminalita snížila prakticky ve všech oblastech. Výrazně méně případů policie hlásí u krádeží aut, nejméně za posledních 10 let. Naopak ale přibylo vražd a kapesních krádeží.

Zatímco dříve se kradlo hlavně ve velkých městech, v poslední době přibývá případů i v těch menších. Hlavně tam, kde postavili nákupní centra.

Nebezpečný pátek

Ze statistik také vyplývá, že nejvíce se musíme bát v pátek, kdy je spácháno nejvíce trestných činů, naopak nejbezpečnější je v tomhle ohledu neděle.

Příznivější statistiky jsou určitě pro policii lichotivé a dál se bude snažit ta čísla vylepšovat. Vzhledem k tomu, že celá řada zločinců jsou drogově závislí a s drogami je spojená řada dalších trestných činů, jako krádeže, přepadení apod., chce se policie zaměřit právě na drogy.

Letos by se ale mohly statistiky o vývoji kriminality opět otočit a případů přibýt, a to i kvůli amnestii, kterou na začátku roku vyhlásil prezident Václav Klaus.

Milan Kopp, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme