Policisté řešili nejméně trestných činů za posledních 20 let. Přibylo ale vražd

Celkem policie loni evidovala něco málo přes 300 tisíc trestných činů. Nejvíce se setkávají tradičně s majetkovou trestnou činností, tedy krádežemi, vloupáním nebo třeba podvodem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nejvíce trestných činů hlásí Praha, pak je to Moravskoslezský kraj a Střední Čechy. Naopak nejméně jich policie zaznamenala v kraji Karlovarském a na Vysočině. Ve všech krajích počet trestných činů klesl, jenom v Olomouckém kraji se, i když nepatrně, zvýšil.

V kriminalitě podle jednotlivých okresů jsou na tom nejhůře na Chomutovsku, Mostecku, Teplicku nebo Ústecku. Na Moravě je na tom nejhůře Brno a Ostrava.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji krimnality mluvil Petr Medek

Loni se kriminalita snížila prakticky ve všech oblastech. Výrazně méně případů policie hlásí u krádeží aut, nejméně za posledních 10 let. Naopak ale přibylo vražd a kapesních krádeží.

Zatímco dříve se kradlo hlavně ve velkých městech, v poslední době přibývá případů i v těch menších. Hlavně tam, kde postavili nákupní centra.

Nebezpečný pátek

Ze statistik také vyplývá, že nejvíce se musíme bát v pátek, kdy je spácháno nejvíce trestných činů, naopak nejbezpečnější je v tomhle ohledu neděle.

Příznivější statistiky jsou určitě pro policii lichotivé a dál se bude snažit ta čísla vylepšovat. Vzhledem k tomu, že celá řada zločinců jsou drogově závislí a s drogami je spojená řada dalších trestných činů, jako krádeže, přepadení apod., chce se policie zaměřit právě na drogy.

Letos by se ale mohly statistiky o vývoji kriminality opět otočit a případů přibýt, a to i kvůli amnestii, kterou na začátku roku vyhlásil prezident Václav Klaus.

Milan Kopp, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme