Policisté rozdali během posledního Kryštofa 48 tisíc pokut

Přes padesát tisíc dopravních přestupků zaznamenali policisté při poslední dopravní akci Kryštof. Policisté během ní v uplynulých pěti zkontrolovali dnech přes 230 tisíc aut. Nejčastějším prohřeškem byla vysoká rychlost. Nechybovali však jen řidiči - chodci překročili předpisy v 214 případech a cyklisté byli přistiženi při 298 přestupcích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní radar | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Policisté ve velkém hlídali silnice při akci Kryštof poprvé oficiálně i o víkendu. Zkontrolovali 234.282 vozidel a rozdali 48.114 blokových pokut. Dalších 1390 dopravních přestupků postoupili k řešení správním orgánům.

Podle Lucie Uhlířové z policejního prezídia řidiči nejčastěji překračují povolenou rychlost. "Druhým nejčastějším přestupkem byl nevyhovující technický stav vozidla a dále nepoužití bezpečnostních pásů," řekla Uhlířová.

U 700 řidičů policisté zjistili, že před jízdou pili alkohol. "V rámci akce bylo dále zjištěno 97 pachatelů trestné činnosti, vypátrali jsme 11 odcizených vozidel a 46 hledaných a pohřešovaných osob," doplnila Uhlířová.

Během pěti dní dohlíželo na řidiče 12.228 dopravních policistů, členů pořádkové a kriminální policie. Akce se zúčastnila také cizinecká a pohraniční policie. Na silnicích se vystřídalo i 459 příslušníků celních úřadů a 92 zástupců samosprávy.

Ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku, kdy akce Kryštof také probíhala, klesl počet dopravních nehod. Policisté jich teď zaznamenali o více než pět set méně. Ubyli i mrtví i zranění. Zatímco mezi letošním 8. a 12. zářím zemřelo na silnicích 15 lidí, před rokem bylo o 16 obětí nehod víc.

Těžce zraněných bylo letos 76, loni skončilo v daném období v nemocnicích s těžkými zraněními o 57 lidí víc. Nehod, na nichž se podíleli řidiči pod vlivem alkoholu, letos policisté zaznamenali 136, loni 167.

Podle policejního mluvčího Davida Kubaláka budou policisté v podobných rozsáhlých akcích pokračovat. Ročně jich plánují desítky.

"Domníváme se, že tyto akce přispěly k tomu, že se podařilo vynést tuto problematiku na úroveň celospolečenské diskuze, čili budeme v těchto akcích pokračovat a i letos jich ještě proběhne celá řada," potvrdil policejní mluvčí.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme