Policisté rozkryli skupinu falešných bankéřů. Způsobili škody za téměř 30 milionů korun

Policisté z Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje rozkryli organizovanou skupinu tzv. falešných bankéřů. Ta má na svědomí podvody se škodou několik desítek milionů korun. Část zadržených skončila ve vazbě. Všem obviněným hrozí až desetileté vězení. Zásah probíhal ve stejnou chvíli na území České republiky a Ukrajiny.

Praha/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina se vydávala za pracovníky České národní banky. Poškozeným volali, že došlo k napadení jejich bankovního účtu a pro záchranu úspor musí peníze převést. V některých případech je přiměli k nainstalování programu, který umožňoval vzdálené ovládání zařízení. Tím získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví.

Češi přišli na internetu o 357 milionů. ‚Ten nejslabší díl je klient. Naše systémy se zlepšují,‘ tvrdí bankéři

Číst článek

Pachatelé používali ke zvýšení důvěryhodnosti metodu tzv. spoofingu. Používali tedy pravá jména zaměstnanců banky, telefonní čísla banky i Policie ČR.

Ukradené peníze byly převedeny na účty ukrajinských občanů žijících v České republice. Ti pak obratem vybrali částku z bankomatu a předali ji dalším osobám. Lidem, kteří takto zpřístupnili své účty, hrozí obvinění za trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Po necelém roce a půl pátrání došlo minulý týden k zásahu na území České republiky a Ukrajiny. Kvůli velmi sofistikované podobě trestného činu bylo pro policii obtížné zjistit informace vedoucí k odhalení pachatelů.

„Na zmíněné operaci se podíleli příslušníci Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě společně se svými partnery z Národní policie Ukrajiny a ukrajinské Generální prokuratury,“ sdělil Jiří Nový, náměstek pro kybernetickou kriminalitu Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě NCTEKK.

Policisté zadrželi 23 českých občanů, z toho 7 žen a 16 mužů. Sedmnáct obvinili ze zvlášť závažného zločinu účast na organizované zločinecké skupině. Pachatelům bylo prokázáno, že během jednoho roku spáchali více než 150 skutků se škodou téměř 30 milionů korun.

Podařilo se zajistit desítky notebooků, mobilních telefonů, sim karet a platebních karet. Policie také nalezla téměř půl milionu Hřiven, 80 tisíc dolarů, tisíc eur, drogy a zbraně.

Hlavní náborářkou falešných operátorů měla být padesátiletá žena z České republiky. Zadávala inzeráty na pracovní místa, komunikovala se zájemci, poté je proškolila a zajistila jejich odjezd na Ukrajinu. Operátoři si průměrně přišli na 80 až 200 tisíc korun měsíčně.

V návaznosti na tento zásah odhalili policisté na Náchodsku pěstírnu konopí a zadrželi tři muže, kteří jsou v současné době stíháni na svobodě. Jeden z pěstitelů byl partnerem výše zmíněné náborářky. Nejstaršímu ze skupiny hrozí až 10 let ve vězení a oběma mladším až 5 let.

Iva Kormošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme