Policisté se letos o platy bát nemusí. Za rok ale bude hůř

Boj o peníze pro policisty, hasiče a učitele se nejméně o rok odkládá. Po zbytek roku se prý tyto profese nemusejí bát snižování platů. V roce 2011 už ale tahle jistota skončí. Jak ministerstvo vnitra, tak ministerstvo školství budou muset výrazněji škrtat ve svých rozpočtech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté sledovali poklidnou demonstraci s odstupem.

Policisté sledovali poklidnou demonstraci s odstupem. | Foto: Tomáš Adamec

I když Věci veřejné, které zmíněná ministerstva spravují, říkají, že na platy chtějí sahat minimálně, poklesu platů se učitelé, hasiči, ani policisté zřejmě nevyhnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milanem Štěpánkem pro Rádio Česko

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milan Štěpánek ve vysílání Rádia Česka připomněl, že peníze na platy policistů se snižují už od loňského roku. Snahu vlády o úspory chápe, neměly by se však podle něj dotýkat výkonu služby.

„Musíme si uvědomit, jako roli tady zastává policie a ostatní bezpečnostní sbory. Po všech různých reformách a reorganizacích by bylo potřeba konečně učinit tlustou čáru, přestat se všemi těmito opatřeními a dát policistům, hasičům a dalším příslušníkům jasnou vizi do budoucna,“ zdůraznil Štěpánek.

Na setkání s novým ministrem vnitra Radkem Johnem předložily odbory vlastní návrhy na úspory v oblastech, kde se podle nich penězi mrhá.

„Ministr je přijal velice pozitivně a vyzval nás k tomu, abychom sami hledali úspory, abychom co nejméně zatížili policii úspornými opatřeními a abychom našli cestu, jak skutečně podpořit výkon služby a nepostihnout ty, kteří si úspory nezaslouží,“ podotkl Štěpánek.

Ministr vnitra Radek John tento týden před jednáním vlády na Rádiu Česko vysvětloval, proč není možné policisty kvůli úsporám jednoduše propouštět:

„Když dneska někoho vyhodíte, platíte mu 80 procent jeho příjmu. Musel by se změnit služební zákon o policejních sborech, musela by to udělat vláda. Bez toho vůbec nejde sahat na platy, bez toho nejde propouštět, čili tohle je v tomto roce nemožné. Nechceme sahat na platy těch, kteří mají bojovat proti korupci, a chceme z provozních nákladů ušetřit půl miliardy.“

Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme