Policisté se údajně od malých dealerů smrtícího alkoholu dostali k větším rybám

Ve zločinecké pyramidě, která stojí za otravami smrtící lihovinou, postupují policisté stále výš. Tvrdí, že už se dostali od malých dealerů k větším rybám. Zdroj metanolové otravy, ale zatím stále nemají. Lidé po celé zemi na to čekají a řeší, jak jim vyhlášená částečná prohibice ovlivňuje život.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista si prohlíží provizorní zástěnu z novinového papíru na regálu s tvrdým alkoholem v jedné z prodejen v centru Prahy

Policista si prohlíží provizorní zástěnu z novinového papíru na regálu s tvrdým alkoholem v jedné z prodejen v centru Prahy | Zdroj: ČTK

V centru Havířova, kde metanolová aféra začala , postávají u stánku dvě starší ženy a paní Ilona s Danou živě na téma prohibice diskutují.

„Známá mi říkala, že měli svatbu. A ani na té svatbě nic nemohli, kromě vína nedostali nic. Já bych to taky nepila. Musí najít ten zdroj, jedině,“ shodují se ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vnímají kauzu metanol v Ostravě, zjišťovala redaktorka Andrea Čánová

Radiožurnálu se podařilo mluvit s bývalým šéfem hospodářské kriminálky v kraji. Podplukovník Jan Strmeň je už v důchodu, ale kauzu bedlivě sleduje. Dostat se ke špičce ledovce bude podle něj velmi těžké.

„Samozřejmě oni sami to nechtěli, protože přišli o kšeft. V každém případě budou nějaké vazby roztrhány. Ale ať si nikdo nemyslí, že ta chobotnice bude zlikvidována. Tam musí být vysoké sankce,“ říká Strmeň.

Evropská komise chápe prohibiční opatření. Vývoz alkoholu Česko zatím omezit nemusí

Číst článek

Jedna z vyšetřovacích verzí v kauze metanol souvisí s obchodování s nemrznoucí směsí. Právě takový případ bývalý kriminalista Jan Strmeň v minulosti šetřil. Jde o mnohamiliónovou daňovou aféru cinol, do které jsou zapleteny firmy ze Zlínska a podle dostupných informací ještě případ soudy definitivně neuzavřely.

„Velká část prostředku byla využita na výrobu alkoholu. To je prostředek, který se dával do nemrznoucí směsi. Mělo to být do ostřikovačů nebo se to používalo ve stavebnictví,“ doplňuje Strmeň.

Žalobu v této věci podával současný olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván: „Cinol jako nemrznoucí směs je denaturovaný líh. Bylo tady podezření, že z denaturovaného lihu lze různými činidly odstranit denaturační prostředky a získat tak čistý etanol k výrobě lihovin.“

Právě Zlínsko může hrát v kauze metanol klíčovou roli. Zlínští policisté vyjeli až do Ostravy zatknout jednoho z podezřelých. A případ dostal na starost zlínský státní zástupce.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme