Policisté se zákona o služebním poměru zatím nedočkají

Policisté a příslušníci dalších bezpečnostních sborů zůstávají bez zákona, který by upravoval jejich služební poměr. Příslušný návrh zákona totiž poslanci zamítli. S novou předlohou, která se týká služebního poměru 72 tisíc lidí - policistů, hasičů, celníků, příslušníků Vězeňské služby a tajných služeb - tak bude muset přijít až příští vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Návrh zákona rozcupovala Občanská demokratická strana. Ta kritizovala mimo jiné předkládaný způsob odměňování, který je podle Ivana Langera zcela špatný. "Odměňuje jenom podle kvantity, podle odpracované doby, podle toho, kolik kdo má čárek bez ohledu na to, jakou kvalitu za sebou ten člověk ponechává."

Nejrůznější příplatky a odměny za práci o svátcích však podle předkladatele návrhu, ministra vnitra Stanislava Grosse odpovídají charakteru práce příslušníků bezpečnostních sborů. "Plní některé povinnosti jak při výkonu služby, tak i mimo výkon služby. Má částečně omezena i některá svá občanská práva, a proto specifika oproti normálnímu pracovnímu poměru jsou v té konstrukci odměňování zohledněna."

Občanské demokraty kromě samotného znění zákona rozladilo také to, že projednávání této normy sledovaly z galerie pro hosty zhruba tři desítky uniformovaných policistů. Poslanec Jiří Payne tvrdí, že někteří z nich u sebe měli zbraň a jejich přítomnost ve sněmovně označil za velké bezpečnostní riziko. Po ministru Grossovi pak žádal, aby vysvětlil, "kdo dal těmto lidem rozkaz obsadit sněmovnu."

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme