Policisté šetří Haškovu neexistující mluvčí. Podívejte se, za co platil kraj lobbistce Mrencové miliony

Kauzu neexistující mluvčí Jihomoravského kraje už řeší policisté a státní zástupce. Prověřují, jestli se hejtmanství chovalo hospodárně, když platilo za mediální poradenství externím agenturám. Za posledních 5 let tak získaly firmy napojené na lobbistku Janu Mrencovou přes 3,5 milionu korun. Jihomoravští policisté případ předali Národní centrále organizovaného zločinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbistka Jana Mrencová | Foto: seznam.cz zprávy

„Byly zahájeny úkony trestního řízení, a to konkrétně pro podezření z přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku případně z nedbalosti. Předmětem prověřování jsou služby a za ně zaplacené peníze mezi krajským úřadem a marketingovým centrem Profil,“ uvedl státní zástupce Jan Petrásek.

Letos v dubnu soud Mrencovou nepravomocně potrestal v jiné kauze dvouletou podmínkou kvůli úplatkářství. Od někdejšího místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého údajně chtěla 25 tisíc za odvrácení nepříjemného článku. Zpravodajský web Českého rozhlasu zveřejnil kompletní verdikt Okresního soudu v Chebu ZDE.

U dvou firem napojených na lobbistku Janu Mrencovou objednává Jihomoravský kraj marketingové služby od roku 2011. Víc než tři desítky dílčích objednávek získal Český rozhlas podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Zahrnují činnosti jako mediální zastupování, poradenství, nebo semináře.

Přehled obchodních vztahů Jihomoravského kraje s Marketingovým centrem Profil, s.r.o. Jany Mrencové

„Ta objednávka je tak vágní a je to série objednávek bez smlouvy, tak to určitě není standardní postup a určitě ne ten žádoucí,“ okomentoval způsob objednávání marketingových služeb odborník na otevřenost veřejné správy Martin Kameník.

Kraj například zaplatil 120 tisíc korun za tříměsíční konzultace při sestavování reakcí na dezinformace v médiích.

„Jihomoravský kraj stejně jako jiné subjekty objednává různá plnění s různou délkou doby plnění. Nejedná se o nic nestandardního,“ jsou dokumenty podle mluvčí krajského úřadu Elišky Windové v pořádku.

Lžou jiní, tvrdí Hašek. Krajská ČSSD přijala jeho vysvětlení neexistující mluvčí

Číst článek

I Martin Kameník uznává, že zákon o veřejných zakázkách hejtmanství zřejmě neporušilo. „Může to být některý ze škály trestných činů, ale tam samozřejmě by to chtělo opřít o konkrétnější důkazy,“ dodává Kameník.

Doklady o tom, co konkrétně marketingové agentury pro kraj dělaly, zatím úřad nezveřejnil. Případem se teď zabývají policisté. Ti jihomoravští ho předali Národní centrále organizovaného zločinu.

Vedení kraje jakákoli pochybení odmítá a prověření celé záležitosti přivítalo.

Tomáš Jelen, Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme