Policisté svolali další protest proti služebnímu zákonu

Další protest proti služebnímu zákonu svolala Unie bezpečnostních sborů. Příští pondělí se mají policisté sejít před budovou ministerstva vnitra v Praze na Letné. Ministerstvo vnitra ani obory zatím o protestu oficiálně nic nevědí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti | Foto: Marián Vojtek

Ministr vnitra Ivan Langer zatím nechtěl na zprávu o svolání protestu před jeho úřadem reagovat. V sms zprávě napsal, že zatím o tom nemá žádné informace.

Také mluvčí ministrestva vnitra řekla, že o protestu vědí zatím jen z internetu. Popřela ale, že by vnitro blokovalo jednání o tom, jak vyřešit situaci poté, co služební zákon začal platit. Se zástupci odborů se sešli už několikrát, další schůzka bude právě příští pondělí.

Šéf Unie policejních sborů Miloš Plechatý ale říká, že ministr Langer musí jednat se všemi zástupci zaměstnanců, tedy i s unií. "Další věc je, že my to spojíme s peticí, kterou už máme sečtenou, takže bychom chtěli panu ministrovi ukázat, že to není hrstka křiklounů, jak o nás mluví," řekl Plechatý.

Pod peticí, která má podpořit boj proti důsledkům služebního zákona, je údajně přes 11.000 podpisů policistů, hasičů a členů vězeňské služby. Nejvíc jim vadí, že přišli o peníze, hodnosti a proplácení přesčasů. Unie bezpečnostních sborů stojí i za únorovým protestním shromážděním, kdy se v Praze na výstavišti sešly stovky policistů a hasičů.

O akci chystané na pondělí ale neví nic ani šéf odborového svazu hasičů Vladimír Mühlfeit. Zpráva ho překvapila; jednání s ministrem Langerem o platových propadech hodnotí rychlé a zatím si na něj nechce stěžovat. "V tom hlavním jablku sváru, kvůli kterému jsme se s ministrem vnitra a představiteli odborových svazů už dvakrát sešli, tak v tom ministr slovo drží," řekl Mühlfeit.

Zástupci hasičských odborů chtějí s ministrem vnitra jednat i o situaci ve sboru. Na způsob jednání s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru si stěžují i písemně. O schůzku na toto téma požádají ministra Langera dnes.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme