Policisté v kauze Lizner mohou mluvit, k soudu ale nedorazili

Nejznámější polistopadová korupční aféra, případ bývalého šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera, se po dnešním jednání soudu neposunula. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 nemohl nepředvolat důležité svědky - dva bývalé policisty. Nedostal totiž od ministra vnitra dokument, že muže zprošťuje mlčenlivosti. Líčení proto dnes odročil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lizner s obhájcem

Lizner s obhájcem | Foto: Marta Myšková

Policie zatkla Jaroslava Liznera na podzim 1994 s kufříkem plným peněz. Bylo v něm osm milionů korun a Lizner je podle vyšetřovatelů dostal od Luboše Sotony jako úplatek za prodej Mlékárny Klatovy.

V roce 1995 dostal sedm let vězení. Soud potvrdil, že Lizner vzal úplatek a odsoudil ho zneužití pravomoci veřejného činitele a za úplatkářství. Už ale nedal přesvědčivou odpověď na to, za co Lizner peníze přesně dostal a jestli mohl znát výsledky kol kuponové privatizace ještě předtím, než byly zveřejněny.

Soud později trest snížil na šest let, desetiletý zákaz činnosti ve státní správě a pokutu jeden milion korun. Z vězení nakonec Jaroslav Lizner odešel po zhruba třech letech. Soudkyně vyhověla jeho žádosti a trest mu změnila na podmíněný.

Lizner stále trvá na tom, že se stal obětí komplotu a že na to jsou svědci. Žádá proto nový proces, který by ho očistil. Jeho hlavním svědkem je bývalý policejní důstojník Ondřej Hoch, který již u soudu řekl, že se Lizner stal obětí policejní provokace. Podnikatel Luboš Sotona, který Liznerovo stíhání inicioval, byl podle Hocha policejním agentem.

Hochova slova mají potvrdit další dva bývalí policejní důstojníci, tehdejší šéf protikorupční policie a jeho nástupce, kteří na Liznerově případu měli pracovat. Policisté ovšem dlouhou dobu nesměli mluvit. Hoch již dříve upozornil na to, že v září uplyne desetiletá lhůta, po níž mohou být některé policejní materiály skartovány.

Mluvčí resortu vnitra Marie Masaříková Radiožurnálu řekla, že ministr Stanislav Gross 2. července policisty Čápa a Divoka mlčenlivosti zprostil a že tedy mohou vypovídat. "Můžu potvrdit, že ministr vnitra Stanislav Gross zprostil mlčenlivosti dva policisty, toho třetího zprostit nemohl, protože je mrtvý," uvedla mluvčí.

Jenže na soud materiál zatím nedorazil. "Soud zatím neobdržel žádné stanovisko nebo rozhodnutí ministra vnitra do včerejšího odpoledne. Máme několik listinných důkazů a připojený spis Obvodního soudu pro Prahu 1, ale žádný z těch svědků, které je třeba vyslechnout, předvoláni nejsou," řekl soudce Tomáš Hájek.

Soudce se ale od ministerstva dozvěděl jména dalších lidí, kteří jako nadřízení Ondřeje Hocha mohou o věci něco vědět. Proto požádal o zproštění mlčenlivosti i pro Jana Šulu a Jana Berouna. Zejména od Šulova svědectví si Lizner hodně slibuje. "Výpověď pana Šuly by měla objasnit, odkud ty peníze pocházely a jak se s nimi nakládalo," řekl.

Cesty peněz určených jako úplatek Liznerovi jsou důležité. Banka by podle Liznerova advokáta Ivana Krutského Krutského mohla objasnit datum, kdy policie dostala peníze na údajný fingovaný úplatek. Policie je prý totiž vybrala z účtu ještě dříve, než měla o úplatku vědět.

"Ty peníze musely někam přijít, nějak musely být předány svědku Sotonovi 27. října 1994, tehdy je nepředal a zase je musel dostat do ruky 31. října. Čili tam bylo víc operací, kdy se peníze musely předávat, a jistě se nepředávaly jen z ruky do ruky," uvedl Krutský.

Komerční banka ale nemůže podle dotazu soudu najít účty, které by pohyb peněz dokazovaly. Soudce pošle bance ještě přesnější dotaz, ale i když se účty nenajdou, Krutský doufá, že pohyb peněz objasní svědci na dalším zasedání soudu, které je plánováno na 24. září.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme