Policisté v Mimoni zachránili život seniora. Použili defibrilátor a prováděli masáž srdce

V Mimoni na Českolipsku policisté zachránili díky automatickému externímu defibrilátoru život pětasedmdesátiletého muže, který zkolaboval. Liberecký kraj pořídil v březnu 36 těchto přístrojů pro hasiče a policisty, od té doby je už použili v 18 případech. Osvědčily se a záchranáři chtějí zajistit další. Optimální by bylo, aby jich bylo po kraji kolem 70, řekl ČTK vedoucí operátor Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Petr Matějíčka.

Mimoň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V Libereckém kraji se podle záchranáře ročně stane zhruba 400 případů zástavy srdečního oběhu. Záchranná služba se na místo dostává v průměru do osmi až devíti minut od zavolání, ve 40 procentech případů ale tato doba přesahuje deset minut. „S každou minutou se snižuje šance postiženého na přežití o sedm až deset procent," řekl Matějíčka.

Právě Mimoň patří k místům, kde může sanitce trvat i více než deset minut, než k pacientovi dorazí. „Policejní hlídka byla na místě do čtyř minut od výzvy našeho dispečinku,“ řekl Matějíčka.

„Jakmile policisté na místo dorazili, jeden z nich u pacienta zahájil nepřímou masáž srdce a druhý aktivoval defibrilátor. Podle pokynů přístroje opakovaně aplikovali pacientovi defibrilační výboj, který střídali s nepřímou srdeční masáží až do příjezdu lékaře zdravotnické záchranné služby,“ popsala zásah českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Z místa zdravotníci pacienta odváželi v bezvědomí, ale ještě před příjezdem sanity do nemocnice otevřel oči. Hospitalizován je v Liberci, kde ho lékaři zatím udržují v umělém spánku.

Laický defibrilátor sám rozpozná potřebnost zásahu

Takzvané laické defibrilátory výrazně zvyšují šanci na přežití v případě srdečních obtíží a bezvědomí. Přístrojem nemůže pacientovi ublížit ani úplný laik, defibrilátor automaticky sám vyhodnocuje potřebnost zásahu. Přesto prošlo 700 policistů a profesionálních i dobrovolných hasičů důkladným proškolením.

Liberečtí záchranáři se inspirovali v Ústeckém a Jihomoravském kraji, kde už podobný systém delší dobu úspěšně funguje. Na pořízení přístrojů dal kraj dva miliony korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme