Policisté v Praze zabavili 10 lahví podezřelého alkoholu, posvítili si i na vietnamskou tržnici

Stopa zavedla pražské policisty do tří barů, kde v minulých dnech pil muž ležící teď kvůli otravě v nemocnici. Zabavili deset lahví podezřelého tvrdého alkoholu, které odešlou na analýzu. S kolkem na lahvích prý podle nich někdo manipuloval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují hospody i bary | Zdroj: Reuters

Případ zatím policisté vyšetřují jako trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti. Pachateli hrozí až dva roky vězení.

„Máme zadokumentovány zhruba tři podniky, kde k intoxikaci mohlo dojít. Zajistili jsme v těchto provozovnách zhruba 10 lahví tvrdého alkoholu. Některé lahve vykazovaly manipulaci s kolkovou známkou,“ řekl Radiožurnálu zástupce šéfa kriminální služby z Prahy 2 Jan Koníř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k vyšetřování otravy v Praze zjišťovala redaktorka Klára Bílá. Výsledky kontrol okomentoval pověřený ředitel městské policie Ludvík Klema

Otrávený muž se pohyboval v pražských podnicích, hlavně v Praze 5, ale i v první a druhé městské části. Konkrétnější ale policisté být nechtěli, kromě toho, že otrávený muž pil výhradně tuzemák.

Snaží se teď zmapovat, co muž v posledních třech dnech dělal a žádají o pomoc i jeho přátele.

Lékaři jsou zatím opatrní ve výrocích o zlepšování stavu pacienta, nicméně se probírá z bezvědomí, ale jeho stav je stále vážný. Už ale vidí a komunikuje s lékaři.

Otravy metanolem možná zpřísní zákony. Nová pravidla prodeje alkoholu chtějí politici

Číst článek

V hlavním městě hned po vyhlášení zákazu začali policisté kontrolovat podniky, kde prodávají tvrdý alkohol. Zatím prověřili přes 1500 provozoven, většina z nich prý zákaz respektovala.

V noci z pátku na sobotu bylo v ulicích asi 250 strážníků a stejný počet policistů. Podle pověřeného ředitele Městské policie Praha Ludvíka Klemy skončí první vlna kontrol dnes večer, zhruba 24 hodin od vydání nařízení.

INFOLINKY PRO OBČANY
Jihomoravský kraj: 518 601 335
Moravskoslezský kraj: 950 739 943
Zlínský kraj: 577 552 287
Olomoucký kraj: 585 719 719 (7.00-15.30)
Středočeský kraj: 800 888 155

Podle něj se neobjevily větší problémy, některé prodejce však museli strážníci upozornit, že alkohol nesmí být ani vystaven. „Že by se někdo pokoušel po zákazu prodávat nebo podávat tvrdý alkohol, to jsme naštěstí nezjistili. Je vidět, že si lidé – konzumenti i provozovatelé – uvědomují, že nejde o žádnou legraci,“ říká Klema.

Některé obchody a stánky sice tvrdý alkohol přestaly prodávat, ponechaly ho však na pultech nebo v regálech. I to je však posuzováno jako nabízení alkoholu, a proto za to hrozí obchodníkům pokuty.

Policisté dopoledne zasahovali například ve velké vietnamské tržnici Sapa v Praze-Libuši. Řada trhovců tvrdila, že o zákazu vůbec neví. Po výzvě policistů ho ale okamžitě uklidili.

Jedovatý metanol se do lahví dostal omylem v nelegální stáčírně, míní vyšetřovatelé

Číst článek

„S kolegy policisty jsme se shodli na tom, že spíše než provozovatelé nebo majitelé hospod to včera večer jako problém viděli hosté. Byl prostě páteční večer a pátky a soboty patří k oslavám, k tomu, že se lidé jdou logicky bavit,“ uvádí šéf strážníků a pokračuje:

„Když se v průběhu oslav nebo setkání najednou dozví takto zásadní zprávu, tak to mnohdy pro ně ještě pod vlivem alkoholu není úplně věc, kterou by přešli jenom s úsměvem. Ale žádná reakce nebyla taková, aby byla vyhodnocena jako porušení zákona. V průběhu noci všichni pochopili, že přejít na víno, pivo či jiný druh alkoholu není problém a že se dá bavit i při tom.“

V kontrolách budou policisté pokračovat i během víkendu, zaměří se na stánky, tržnice, ale do některých podniků mohou přijít i opakovaně. Kontrolovat budou až do odvolání zákazu.

Strážcům zákona pomáhají i lidé z okolí barů, na tísňovou linku 158 během noci 17 lidí upozornilo na podezřelé podniky, kde se mohl tvrdý alkohol prodávat.

Klára Bílá, Mirko Kašpar, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme