Policisté varují před posilováním extrémní pravice v Česku

Česká neonacistická scéna po letech stagnace opět posiluje. Varuje před tím Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Náznaky posilování extrémní pravice se podle policistů objevují především na sociálních sítích. Extrémisté se také pokoušejí využít sociálního napětí, které v současné chvíli panuje na několika místech republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a policejní prezident Petr Lessy | Zdroj: ČTK

"V současné době už naše poznatky jsou o tom, že pravicová scéna se začíná konsolidovat, že během roku 2010 došlo k jakémusi názorovému střetu mezi jednotlivými frekventy pravicové scény, a v současné době takové informace, jaké jsou, ať je to na začátek pořádání koncertů zpětně tady na území České republiky, ať je to na sociálních sítích facebooku, kdy se vyzývá již k nenávisti otevřené, k násilí, tak můžeme říct, že se neonacistická scéna postupně začíná znovu dávat dohromady," řekl v České televizi šéf útvaru Robert Šlachta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta v České televizi

Podle Šlachty se neonacisté snaží využívat i aktuálních sporů mezi starousedlíky a nepřizpůsobivými ve Šluknovském výběžku. Z policejních poznatků ale vyplývá, že se jim to nedaří. Místní občané totiž extrémní pravici nepodporují.

"Já bych oddělil už ty poslední demonstrace, ke kterým dochází, tak podle našich poznatků se jedná o demonstrace, kde se zúčastňuje krajní pravice, a občané sami dali najevo, že nemají zájem o řešení, aby tyto osoby řešily jejich problémy, a občané na to neskočili, a ty naše poznatky jsou, že i samotní šli od toho tvrdého jádra pravice," uvedl Šlachta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si výrok šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty v České televizi

Jakub Šídlo, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme