Policisté vyšetřují možnou korupci u prezidentské milosti

Policisté začali shromažďovat materiály v případu možné korupce při udělování prezidentské milosti. Upozornil na to týdeník Respekt. Podle něj existují dva svědci, kterým se svěřila bývalá policistka Radka Kadlecová, že prezidentská milost pro ni byla koupená.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad (ilustrační foto)

Pražský Hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

O korupci při udělování milostí u prezidenta Václava Klause údajně hovořila Kadlecová se soudním psychiatrem, který policistku vyšetřoval a se starostou obce Chyše na Karlovarsku, kde omilostněná žije.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakl.mp3

K psychiatrovi, který případ ohlásil, se Kadlecová dostala po psychickém zhroucení před nástupem ke dvouletému trestu odnětí svobody.

Někdejší zaměstnankyně cizinecké policie v Karlových Varech byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v Česku. Milost jí prezidentská kancelář udělila v roce 2009.

Radim Ochvat, mluvčí prezidenta Václava Klause, informace o možné korupci při udílení milosti odmítá.

Policejní vyšetřování teprve začíná a policisté budou nyní shromažďovat a vyhodnocovat informace.

Jakl: Zavilý plátek Respekt lže

Na omilostňování žadatelů se v současné době podílí přibližně 20 nejbližších prezidentových spolupracovníků, kteří předem vzájemně nevědí, kdo jaký případ dostane k posouzení. Konečné slovo má hlava státu.

„Aby zůstal systém nezranitelný, všichni jeho účastníci podepisují závazek mlčenlivosti. Děje se tak i proto, že spisy obsahují mnoho citlivých informací o žadatelích,“ vysvětlil pro Ozvěny dne Radiožurnálu tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl, proč nelze přesně popsat proces udělování milostí prezidenta.

Jakl vyloučil také trvání aparátu, který by žádosti pro prezidenta předpřipravoval.

Ladislav Jakl | Foto: Šárka Ševčíková

„Neexistuje ani dřívější, podle mě protiústavní, systém, ve kterém žádosti předem vyřazovalo ministerstvo spravedlnosti, a žadatelé tak neměli právo obrátit se na samotného prezidenta,“ dodal Jakl.

Celou kauzu označil tajemník prezidenta za falešnou. „Já nevím, kdo má dva svědky,“ doslova řekl ve vysílání Radiožurnálu a dodal: „Ona mu možná říkala, že je Kryštof Kolumbus a právě odplouvá na lodi obeplout Ameriku.“

„Nechci hodnotit ničí zdravotní stav, ale já nevím, jestli to říkala. Ani vy nebo já, ani ti novináři nemají žádnou nahrávku,“ uvedl Jakl a pokračoval: „Je potřeba říci, že každá milost je špatně, protože milosti jsou dávány viníkům, kteří něco provedli.“

Tabery: Jakl nic nepopřel

Přehrát

00:00 / 00:00

Tabery.mp3

„Pan Jakl vůbec nic z toho nepopřel,“ uvedl pro Ozvěny dne Radiožurnálu Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt, který s informacemi o možné korupci přišel.

Tabery v rozhovoru odmítnul Jaklovu informaci o neexistenci zápisu výpovědi Kadlecové, která podle něj také nemluvila o Kryštofu Kolumbovi.

„Existuje řada lidí, kteří informovali, že se o korupci a úplatcích vyjadřovala sama paní Kadlecová i její strýc,“ vypověděl Tabery a dodal: „Ta milost sama o sobě je skutečně velmi podivná.“

Případ podle Taberyho byl jasný. Kadlecová byla nahrána, jak přijímá úplatky a sám soudce kauzu označil za velmi důležitou. Přesto odsouzená předem mluvila o tom, že dostane milost.

„Milost dostala na základě záruky několika lidí, včetně starosty obce, ve které žije. Ten své ručení ovšem popírá. Zároveň nic nenasvědčuje tomu, že by nebyla schopná výkonu trestu,“ dodal Tabery.

Psychiatr, který případ Kadlecové nahlásil, navíc podle šéfredaktora uvedl ještě dalšího svědka, který dopředl mluvil o tom, že Kadlecová milost dostane.

Pavel Cyprich, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme