Policisté začnou od ledna tvrději postihovat řidiče aut ve špatném technickém stavu

Za nebezpečnou závadu na vozidle budou moci policisté poslat řidiče ihned na technickou kontrolu. Počítá s tím novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která bude platit od ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policisté pořádají preventivní akce pro děti. S třeťáky z Brné na Ústecku kontrolovali řidiče | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Nejčastějšími závadami u nákladních i osobních aut jsou podle policistů ojeté a poškozené pneumatiky a únik ropných látek.

Za tyto závady dnes může řidič dostat na místě blokovou pokutu. Nikdo už ale neověří, jestli si vyměnil pneumatiky nebo únik oleje nechal spravit v servisu. Od roku 2015 bude mít policie v rukou nástroj, který by měl řidiče donutit k rychlé nápravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá policejní kontrola technického stavu vozidel a co přinese novela zákona o podmínkách provozu vozidel, zjišťoval Jan Beneš

„Bude-li zjištěna vážná závada, potom příslušná obec vyznačí zkrácení technické prohlídky na 30 dnů. Bude-li zjištěna nebezpečná závada, v takovém případě pozbývá způsobilost dnem kontroly,“ říká šéf republikové dopravní policie Tomáš Lerch.

„A aby mohl provozovatel vozidlo opět užít v silničním provozu, bude se muset podrobit prohlídce na stanici technické kontroly,“ doplňuje Lerch.

Řidič tak zaplatí pokutu a ještě bude muset zaplatit za nařízenou novou technickou kontrolu. A jaké závady jsou nebezpečné a vážné?

„Nebezpečnou závadou jsou například ojeté pneumatiky pod 1,6 mm hloubky vzorku, závadou vážnou je například závada na elektroinstalaci vozidla,“ vysvětluje ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný.

Jde například o nesvítící potkávací nebo brzdová světla. Pokud řidič nařízenou technickou kontrolu nepodstoupí, hrozí mu u další policejní kontroly několikatisícová pokuta.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme