Policisté žádají nový trestný čin: divácké násilí

15 lidí je stíháno kvůli násilnostem, ke kterým došlo v Opavě po sobotním utkání tamního klubu s Baníkem Ostrava. Fanoušci demolovali část stadiónu a vybavení několika vagónů speciálně vypraveného vlaku, a převraceli popelnice. Při svém běsnění dokonce napadli a vážně zranili náhodného chodce. Policisté označují výtržnosti jako hyenismus, a žádají, aby se divácké násilí stalo samostatným trestným činem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fanoušci Baníku | Foto: Dan Krzywoň | Zdroj: ČTK

Opava se vzpamatovává z víkendového běsnění fotbalových chuligánů. Zásah proti agresivním fanouškům stál opavskou policii přes jeden milión korun. Mnozí strážci zákona utrpěli zranění, stadion je zdemolovaný, a v ulicích jsou střepy po pivních lahvích. Ministr vnitra dokonce volá po lepší práci pořadatelů.

Jednou z obětí fotbalových chuligánů je 29letý Jakub Šoltýs z Opavy. Před kostelem svaté Hedviky ho bez jakýchkoli důvodů napadla dřevěnými tyčemi skupina 40 fotbalových chuligánů. Má polámaná žebra a v nemocnici si poleží ještě dva týdny. "To se nedá popsat, banda 40 lidí, proti tomu se nedá bránit, jen jsem si kryl hlavu. Pak utekli a přijel pro mně kamarád autem."

Mnozí policisté chtějí, aby divácké násilí bylo samostatným trestným činem. Pro přísnější tresty je třeba policejní rada Martin Sinecký. "V České republice jsou legislativní nsátroje dobré, ale nejsou bohužel státními zástupci a soudy dostatečně využívány. Mohlo by dojít ke zpřísnění některých zákonů, zejména výtržnictví nebo napadení veřejných činitelů."

Konkrétní novelu trestního řádu předkládá skupina poslanců v čele s Vlastimilem Ostrým. Podle poslance by zákon jen upravil dosavadní kvalifikaci trestného činu výtržnictví. Vážné a organizované prohřešky hooligans by tak mohly být potrestány až třemi roky vězení. Podle novely by ale mohl fanoušek být potrestán například i za poškození vlaku, kterým na sportovní utkání jede. "V přímé souvislosti s pořádáním sportovního utkání se dopustí hrubé neslušnosti, výtržnosti, poruší zákaz vstupu na hrací plochu, poničí hrací plochu či napadne durhého bude potrestán odnětím svobody až na dva roky naebo peněžním trestem. Dále může být potrestán zákazem návštěv sportovních utkání a obecně prospěšnými pracemi."

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Ivy Chaloupkové ale úřad nic podobného neplánuje. "My jsme přesvědčni o tom, že v každém případě jde o výtržnictí nebo o joné trestné činy, které už v zákoníku existují a tudíž není třeba zavádět novou skutkovou trestného činu."

Myslí si ale, že policisté často nepředloží soudům dost důkazů ma to, aby chuligáni skutečně skončili za mřížemi. "A tady možná bude jádro pudla, protože v anonymním davu se těžko takové činy konkrétním pachatelům dokazují. Proto možná se policistům zdá, že padají nízké tresty."

Sobotní zásah stál přitom více než milion korun. Za poslední dva víkendy tak policie kvůli řádícím příznivcům klubů utratila více než tři miliony korun. Přibližně dva miliony korun si totiž 8. května vyžádalo nasazení 700 policistů v Ostravě při fotbalovém utkání mezi Baníkem a Spartou Praha.

A jaké postihy hrozí neukázněným fotbalovým fanouškům v Anglii? Fotbaloví chuligáni jsou ostře sledováni. Násilníci jsou bez okolků postaveni před soud a tresty jsou dost tvrdé. Například před týdnem vynesl soud v Kingstonu u Londýna rozsudek trestů vězení v celkové délce 38 let nad 17 chuligány usvědčenými ze rvaček na jednom londýnském nádraží. Byli to fanouškové týmů Charleton a Southampton. Zprávy tohoto druhu jsouv Brtiánii běžné. Mezi dalšími postihy jsou pokuty a například také zákaz návštěv zápasů. Fotografie takových výtečníků i se jmény a podrobnostmi o délce jejich trestu konkrétního stadionu a také u pokladny. A lidé na těchto fotografiích nesmějí na stadion.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek, Jana Zemanová, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme