Policisté zadrželi gang zlodějů starožitností

Policisté zadrželi pětičlenný gang zlodějů starožitností. Čtyři muži ze severních Čech a jeden cizinec měli během posledních dvou let provést na 80 krádeží hlavně ve východních Čechách, ale i na dalších místech republiky. Způsobili škody za minimálně 14 milionů korun. Organizovaná skupina kradla především sochy a starožitnosti z kostelů, hřbitovů i volných prostranství, které poté vyvážela za hranice. Všem teď hrozí až 12 let za mřížemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochy na barokní katedrále St. Jakob, | Foto: Jan Rosenauer

"Hlavní pachatel na celém území České republiky natipoval místa a objekty a po krádeži zajistil místo k uložení věcí do doby, než proběhl jím sjednaný prodej a odvoz starožitností mimo naše území," popisuje mluvčí východočeské policejní správy Ivy Markové. Ze získaných peněz pak vyplatitl překupník odměny pachatelům samotných krádeží a odvezl kradené starožitnosti k dalšímu prodeji do Rakouska.

Některé vzácné sochy se podařilo zachránit. "Při zadržení dvou pachatelů v okamžiku prodeje pískovcových a dřevěných soch v severních Čechách se podařilo zajistit sochy připravené k vývozu do zahraničí. Při provedené domovní prohlídce rakouskou policií v místě bydliště jednoho ze zadržených bylo zajištěno velké množství soch, které pocházejí z trestné činnosti na území České republiky."

Zadrženým mužům hrozí trest odnětí svobody až na 12 let.

Markéta Kaclová, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme