Policisté zadrželi gang zlodějů starožitností

Policisté zadrželi pětičlenný gang zlodějů starožitností. Čtyři muži ze severních Čech a jeden cizinec měli během posledních dvou let provést na 80 krádeží hlavně ve východních Čechách, ale i na dalších místech republiky. Způsobili škody za minimálně 14 milionů korun. Organizovaná skupina kradla především sochy a starožitnosti z kostelů, hřbitovů i volných prostranství, které poté vyvážela za hranice. Všem teď hrozí až 12 let za mřížemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochy na barokní katedrále St. Jakob, | Foto: Jan Rosenauer

"Hlavní pachatel na celém území České republiky natipoval místa a objekty a po krádeži zajistil místo k uložení věcí do doby, než proběhl jím sjednaný prodej a odvoz starožitností mimo naše území," popisuje mluvčí východočeské policejní správy Ivy Markové. Ze získaných peněz pak vyplatitl překupník odměny pachatelům samotných krádeží a odvezl kradené starožitnosti k dalšímu prodeji do Rakouska.

Některé vzácné sochy se podařilo zachránit. "Při zadržení dvou pachatelů v okamžiku prodeje pískovcových a dřevěných soch v severních Čechách se podařilo zajistit sochy připravené k vývozu do zahraničí. Při provedené domovní prohlídce rakouskou policií v místě bydliště jednoho ze zadržených bylo zajištěno velké množství soch, které pocházejí z trestné činnosti na území České republiky."

Zadrženým mužům hrozí trest odnětí svobody až na 12 let.

Markéta Kaclová, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme