Policisté zadrželi středočeského hejtmana Davida Ratha a dalších sedm lidí

Policisté zadrželi středočeského hejtmana Davida Ratha z ČSSD. Nyní prohledávají Rathovu kancelář v budově hejtmanství v Praze. Policie údajně zatkla Ratha bezprostředně po spáchání trestného činu, hejtman měl mít údajně při zadržení u sebe vysoký obnos peněz. Zatčena byla také ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a dalších šest lidí. Důvod zatčení není zatím jasný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

„Bohužel policie nám tuto informaci neposkytla, aby se prokázala oprávnění k prohlídce. Žádné bližší informace opravdu nemáme. Pan hejtman v budově úřadu není. Nemám informaci, kde by měl být, údajně na policii,“ řekla Radiožurnálu mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková.

Případ údajně souvisí s evropskými dotacemi pro kladenskou nemocnici. Do jejího areálu dorazila policie ráno. Ze zaparkovaného auta dopoledne vyzvedla batoh. Policie spolu s Davidem Rathem zadržela další čtyři muže a tři ženy. Mezi nimi je právě i ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o zadržení Davida Ratha zjišťoval středočeský reportér Pavel Pavlas (11.22 hod.)

David Rath (1965) je lékař, poslanec ČSSD, zastupitel města Hostivice a hejtman Středočeského kraje. Od roku 1991 do roku 1994 byl členem ODS. V roce 1995 založil Lékařský odborový klub, od roku 1998 do 2005 byl prezidentem České lékařské komory. Od listopadu 2005 do září 2006 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka. Do ČSSD vstoupil v roce 2006.

Zadržení celkem osmi lidí potvrdila ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Všichni mají být podezřelí z poškození zájmů EU, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky.

Případem se údajně zabývá protikorupční policie a vše řeší státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Policie měla vstoupit do domu Davida Ratha v Hostivici dnes v půl druhé ráno a hejtmana zadržet. V tuto chvíli prohledává kancelář na pražském Smíchově.

Policie je na krajském úřadu od 4 hodin ráno. Ochranka je dovnitř pustila po půl deváté. Policisté jsou v kanceláři hejtmana, kde prohledávají dokumenty i počítače.

Rath údajně označil své zadržení za politický útok. Jeho mluvčí Berill Mascheková řekla ČTK, že Rath zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami.

Za poškozování finančních zájmů Evropské unie hrozí až tříleté vězení. V případě, že by se pachatel dopustil škody velkého rozsahu, může mu být svoboda odňata až na deset let.

ČSSD v tiskovém prohlášení po deváté ráno uvedla, že nemá dostatek informací, aby mohla celou vzniklou situaci kolem zadržení Davida Ratha plně vyhodnotit. Proto žádá policejního prezidenta Petra Lessyho a ministra vnitra Jana Kubiceho, aby co nejrychleji veřejně a podrobně vysvětlili postup policie v celé záležitosti.

„Pevně věříme, že policie má vše řádně podloženo a zdokumentováno a že nehrozí, že by takto odstartovala předvolební kampaň ve středních Čechách. Pokud by se však skutečně prokázalo porušení zákona, řídí se ČSSD zásadou Padni, komu padni, která platí bez výjimek pro všechny členy,“ reagovali ve společném prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se senátorem ČSSD a náměstkem středočeského hejtmana Marcelem Chládkem jsme o stíhání Davida Ratha mluvili v Ozvěnách dne

Sobotka před jedenáctou dopoledne Radiožurnálu potvrdil, že policie požádala šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) o Rathovo vydání. Důvody sdělila imunitnímu a mandátovému výboru. Němcová s vydáním Ratha soudu souhlasila.

Žádné podrobnosti o Rathově stíhání zatím podle svých slov nemá ani jeho náměstek a senátor ČSSD Marcel Chládek. „Já jsem se to dozvěděl dnes ráno z médií a bylo to pro mě obrovské překvapení,“ řekl Chládek v poledne Radiožurnálu. Nikdy prý v něm nevyvstalo žádné podezření, že by se na krajském úřadě mohlo dít něco nekalého.

Předsedkyně sněmovny souhlasila se zadržením poslance Davida Ratha

Číst článek

Pavel Pavlas, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme